Více než stovka malých čtenářů v sobotu dopoledne dorazila v doprovodu rodičů do městské knihovny na Náměstí Republiky, kde probíhal osmý ročník Dne dětské knihy.

S pětiletým synem Tomáškem na akci přišla Iveta Kubová.

„Dětské knížky si tady půjčujeme už několik let. Nejdřív to byla různá leporela, v poslední době si oblíbil hlavně pohádky a publikace o dinosaurech," řekla Olomoučanka.

Její syn se už rozeznává všechna písmena. „Před spaním mi teď rodiče čtou Neználka ve Slunečním městě," pochlubil se předškolák.

Nejmenší čtenáři podle vedoucí dětského oddělení Mileny Orlichové nejčastěji sáhnou po Krtečkovi, pohádkách Václava Čtvrtka nebo komiksu Čtyřlístek.

„Maminky sem vodí děti, které ještě ani neumějí chodit. Nejčastěji jim vypůjčí nějaké pěkné leporelo. Starší děti si už vybírají pohádky, školáci také encyklopedie. Větší čtenáři rádi sáhnou po dobrodužné knize a žánru fantasy. Od zahraničních autorů je momentálně hodně oblíbená knížka Babička drsňačka, kterou napsal David Walliams," popsala Milena Orlichová.

Městská knihovna nabízí dětem a školákům na výběr více než 13 tisíc publikací. Mnoho z nich má vedoucí dětského oddělení přečtených.

„Čtenáři se mě vždycky ptají, o čem knížka vlastně je. Abych jim mohla uspokojivou odpovědět, musím si ji nejdřív také sama přečíst. Dodnes mám na nočním stolku nejnovější knížky pro děti a po večerech si je čtu," usmála se Milena Orlichová, která v sobotu čtenáře vítala v kostýmu čarodějky.

Nejvíc času na četbu mají podle ní žáci do přibližně pátého ročníku základní školy. Pak už jim přibude učení i zájmových aktivit.

„Často jim pro knížky chodí rodiče a zdůvodňují to tím, že je potomek na tréninku nebo v nějakém kroužku a nestíhá přijít. V pubertě zájem dětí o čtení bohužel ještě více klesne. Vracejí se do knihovny až jako studenti a většinou si půjčují to, co potřebují do školy," vysvětlila vedoucí dětského oddělení, které nově nabízí také elektronické knihy a čtečky.