Vůz používá dálniční oddělení policie Kocourovec u Olomouce a poměrně často ho lze potkat kromě zmíněné R35 na Mohelnici i mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou.

„Jen za loňský rok se jednalo o více než 1200 přestupků, které se za pomoci speciálně vybaveného passatu podařilo odhalit. Některé byly velmi závažné. Policisté například zmonitorovali šoféra kamionu, který poblíž Studené Loučky přejel přes dvojitou čáru a jel v protisměru. Řidič tvrdil, že spěchal, protože potřeboval nakládat,“ vysvětlil vedoucí krajského odboru dopravní policie Olomouc Pavel Novák.

Podobných speciálních passatů je v celé republice šestnáct, v Olomouckém kraji jediný. Cena vozu s motorem o síle tři sta koní se i s jeho vybavením pohybuje kolem tří milionů korun.

„Vybavení ve voze může monitorovat auta, která jedou před ním i za ním. Záznam se pořizuje nejen v případě, že řidič jede rychle, ale také při dalších přestupcích,“ řekl Novák.

Například při úterní rozsáhlé bezpečnostní akci na Šumpersku passat hravě dostihl motoristu, který na úseku omezeném sedmdesátikilometrovou rychlostí profičel sto čtyřicítkou.

„Přestupků je tolik, že se vůz už za tři čtvrtě roku zaplatil, nejde však jen o represi. Auto má totiž světelné panely za zadním sklem, které mohou dávat užitečná upozornění. Například varují před náledím, překážkou na silnici nebo upozorní řidiče, že má rozsvítit světla,“ zmínil Novák.

Dálničním policistům z Kocourovce mohou ovšem kolegové závidět ještě něco navíc. Příjmení jednoho z policistů totiž zní Shumacher. Úsměvná shoda jmen však řidiče šokovat nebude, zmíněný policista bohužel už v passatu nejezdí.