Skladbu Marka Keprta, která vznikla speciálně pro olomoucké filharmoniky, doplní tvorba Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Iši Krejčího. Zahajovací koncert ze sálu Reduty přenáší živě Český rozhlas na stanici Vltava.

Hostem večera bude jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů současnosti Ivo Kahánek. Ten se jako sólista představí skladbou Bohuslava Martinů s názvem Koncert pro klavír a orchestr č. 3. Ještě před ním zazní Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc.

„Úvodní skladba olomouckého rodáka Marka Keprta vznikla na objednávku přímo pro tuto příležitost. Dílo dle slov samotného autora využívá specifickou prostorovou dispozici Reduty a v nástrojích obzvlášť vyzdvihuje sekci žesťů,“ uvedla mluvčí filharmoniků Andrea Pitronová.

Program zahrnuje také pět částí z cyklu Legendy op. 59 od Antonína Dvořáka. Skladby se vyznačují výpravnou poetikou a podle znalců děl tohoto umělce jsou inspirovány baladami Karla Jaromíra Erbena.

Večer uzavře symbolická vzpomínka na úplné začátky Moravské filharmonie, které byly spjaty s působením Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce.

„Jeho Serenádu pro orchestr uvedl orchestr poprvé ve světové premiéře 27. května 1952 a nyní touto skladbou svůj první koncert letošní sezony uzavře,“ vysvětlila Pitronová.

Vzhledem ke zvýšeným hygienickým opatřením musejí mít účastníci koncertů po celou dobu nasazené roušky. Jednorázové bude možné zakoupit před vstupem do Reduty, kde budou k dispozici rovněž nádoby s dezinfekcí.

Kdo zmešká čtvrteční premiéru, může se těšit na reprízu o den později. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie a v informačním centru na Horním náměstí.