Italští specialisté však varují zbytek Evropy a doporučují zajištění ventilátorů, protože asi 10 procent pacientů v zemi potřebuje intenzivní péči a italské kapacity nestačí.

Největší nemocnice na střední Moravě, Fakultní nemocnice Olomouc, uklidňuje, že je dobře vybavena.

Konkrétně plicních ventilátorů má desítky a o další je připravena počty posílit, pokud by se situace měla v příštích dnech dramaticky zhoršit.

Fakultní nemocnice Olomouc má aktuálně k dispozici 67 plicních ventilátorů pro dospělé pacienty. Ty pomohou člověku s dýcháním v případě závažného selhání plic. „Dále máme aktuálně dvanáct dětských,“ sdělil Deníku mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Největší nemocnice v Olomouckém kraji by v případě potřeby dokázala posílit kapacity o dalších deset přenosných ventilátorů.

V kraji zatím žádný těžší případ

V regionu však doposud nebyl mezi stávajícími nižšími jednotkami potvrzených případů jediný, který by vyžadoval intenzivní péči.

V případě katastrofického scénáře, kterému v současnosti nic nenasvědčuje, by bylo další přístrojové vybavení zajišťující základní životní funkci uvolňováno v rámci státních hmotných rezerv.

„Případně nákupem a distribucí ze strany ministerstva zdravotnictví,“ vysvětloval mluvčí fakultní nemocnice.

V České republice, kde bylo do středečního večera  osmdesát jedna potvrzených případů koronavirové infekce, se již vyskytly první těžké případy vyžadující intenzivní péči, a to v Brně a Praze.

„Pravdou je, že už máme pacienty, kteří jsou už v těžším stavu,“ potvrdil novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Pokud roste počet případů, tak procentuálně poroste počet těch, kteří jsou v těžším stavu. Jsou to lidé, kteří jsou starší, pacientka v Brně je ročník 1936,“ uvedl.

Česko má více ventilátorů než Itálie

Podle ministra zdravotnictví je v České republice více než 3500 plicních ventilátorů.

„To je dobré. Je to mnohem více než v Itálii. Ministerstvo zdravotnictví chce přesto ještě posílit jejich počet,“ informoval Vojtěch.

FN Olomouc nemá nedostatek kvalitních respirátorů, které chrání člověka před vysoce infekční nákazou.

„S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci v Olomouckém kraji jich máme dostatek,“ sdělil Fritscher.

Počet roušek je ve FN Olomouc v tuto chvíli také postačující. Zásoby nemocnice průběžně zajišťuje od dodavatelů.

Čekárna pro pacienty s podezřením

Členové Bezpečnostní rady Olomouckého kraje se v tomto týdnu zabývali distribucí ochranných pomůcek. Ty budou soustředěny na třech místech v Olomouckém kraji – konkrétně u zdravotnické záchranné služby a na infekčních odděleních v nemocnicích v Prostějově a Hranicích.

„Způsob, jakým budou těmito pomůckami zásobováni například praktičtí lékaři, zubaři nebo lůžková zdravotnická zařízení, kraj v současné době řeší,“ sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

FN Olomouc v minulém týdnu zřídila speciální čekárnu pro pacienty s podezřením na koronavirovou infekci. Také plošně zakázala návštěvy.

„Doposud nepřišel pacient s podezřením na Covid-19,“ informoval Fritscher.

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in