Nabízí na 250 druhů exotických ptáků od papoušků přes drobné exoty až po velké tukany, zoborožce, zástupce hrabavých ptáků a vodní drůbeže. Ke koupi jsou také chovatelské potřeby.

Výstava je po celém světě známá více než čtyřicet let. Pořádá se každé dva roky a svým rozsahem patří mezi největší výstavy daného druhu v Evropě. Počet vystavených ptáků se pohybuje kolem čtyř tisíc. Ptáci jsou k vidění v pavilonech A, B, E, G a Palmovém skleníku.

„Zlatým hřebem výstavy je pavilon A, v němž je umístěna rozsáhlá expozice papoušků všech kontinentů, která zahrnuje přibližně 150 druhů a poddruhů. Pavilon B je určen pro takzvanou sportovní část výstavy. V něm jsou prezentovány různé druhy ptáků, kanáři, andulky nebo třeba zepřičky, které jsou následně podle určeného standardu hodnoceny posuzovateli," řekl Jan Sojka, ředitel výstavy EXOTA Olomouc.

Pavilonu G se zase věnuje expozici tukanů, zoborožců, turaků a dalším druhům měkkožravých ptáků a pavilon E pak obsadí Klub chovatelů bažantů, okrasného vodního ptactva a holoubků. Zvláštním pavilonem je Palmový skleník, v němž jsou v takřka přirozeném prostředí vystaveny nejrůznější druhy drobných exotických ptáků.

Součástí celé výstavy je možnost nákupu nejrůznějších krmiv, doplňků a dokonce i samotných ptáků. Exota Olomouc se na olomouckém Výstavišti Flora koná do neděle 9. října, kdy je otevřeno od 8 do 17 hodin. Na vstupném dospělí zaplatí 130 korun, děti od 6 do 17 let 80 korun a rodinu přijde vstupné na 260 korun.