Rainbow pride startuje na Horním náměstí ve třináct hodin a kromě průvodu nabídne i mnoho doprovodných akcí. Zájemci si například budou moci udělat test na vir HIV.

Organizátora olomoucké akce inspirovala ta pražská, které se účastní každý rok.A podobný průvod se rozhodl zorganizovat i v Olomouci.

Začátek Rainbow pride je vypsaný na sobotní jednu hodinu po poledni, kdy se účastníci průvodu sejdou na Horním náměstí. Následně projdou trasu vedoucí historickým jádrem města.

„Místo jsme volili tak, aby bylo snadno dohledatelné i pro ty, kteří dorazí z jiných měst. Zároveň jsme chtěli akci uspořádat v historickém centru," vysvětlil volbu lokality organizátor Petr Milov.

Afterparty s Agátou Hanychovou

Na odpoledne pořadatelé nachystali program na Dolním náměstí, kde bude pro návštěvníky připravený jarmark, koncert a nebo třeba travesti show.

„Celý den bude přistavená také sanitka od České společnosti AIDS pomoci, kde se každý bude moci nechat otestovat na vir HIV," řekl k programu Petr Milov.

Na programu je také afterparty v klubu Diva, kterou bude moderovat Agáta Hanychová.

I přestože je v naší zemi gay a lesbická komunita přijímaná veskze pozitivně, podobné akce podle organizátora pořád smysl mají.

„Pořád se u nás najdou lidé, jejichž názory jsou negativní a homofobní. Zároveň je i dobré poukázat na to, že v Česku sice žijeme svobodně, ale v jiných zemích homosexuálové takové štěstí nemají. Ve světě homosexualita pořád samozřejmostí není," dodal organizátor olomouckého průvodu.

Veronika Vimmerová