Naproti tomu obyvatelé Šternberka si takovou vyhlášku sami vyžádali.

Problémy s hlukem, který obtěžuje přes únosnou míru má spousta Olomoučanů. Například devětadvacetiletá Jana Kovářová, která žije u frekventované Velkomoravské ulice. Na to, že jí pod okny jezdí tisíce aut si už zvykla.

„Mnohem horší je, že si sousedka, která už je v důchodu celé dny pouští nahlas dechovku. Marně se s ní snažíme domluvit, na zvonění nebo bouchání na dveře vůbec nereaguje. Prý s tím ale nic nenaděláme, protože noční klid je až od deseti hodin večer. Já ale sloužím i noční směny a musím se přes den aspoň trochu vyspat," řekla mladá žena, která pracuje ve třísměnném provozu.

Obtěžuje cirkulárkou

Lidé z rodinných domů v okrajových částech Olomouce mají problémy s odlišným druhem hluku. V rodinné zástavbě totiž v letním období stále někdo něco rekonstruuje, řeže dřevo na zimu nebo seče trávu v nevhodnou dobu. Jen málokdy se podaří, že by se sousedé mezi sebou domluvili na pravidlech používání podobné domácí techniky.

„Na zahradě trávíme v létě každou volnou chvilku. Soused bohužel pravidelně zapíná cirkulárku v neděli po obědě, v době, kdy bychom si rádi dali s návštěvou kávu a v klidu si popovídali. Když jsem ho prosila, zda ji může aspoň na hodinku vypnout, obořil se, že mu nikdo nic takového nařídit nemůže a řezal dál. Takto rušné neděle máme celé léto," popsala zkušenost jednašedesáti­letá Ilona.

O tom, že její soused měl pravdu svědčí vyjádření mluvčí olomouckého magistrátu Jany Doleželové.

Potvrdila, že Olomouc vyhlášku, která by vymezovala dobu používání hlučné techniky nemá, ani se s ní v letošním roce nepočítá.

„V zahrádkářských koloniích by se sousedi měli domluvit sami mezi sebou. V Olomouci není ani žádná vyhláška upravující noční klid. Stížnosti na hluk z diskoték a barů řeší městská policie," uvedla Doleželová.

V noci se obraťte na strážníky

Olomoučtí strážníci využívají zákon o ochraně veřejného zdraví, který stanoví „noční dobu" od 22 do 6 hodin.

„Pokud občana v tuto dobu někdo obtěžuje hlukem, může to oznámit na telefonním čísle našeho operačního střediska 585 209 540. Tísňová linka 156 slouží jen pro případy ohrožení života, zdraví či majetku," upozornila mluvčí městské policie Magda Václavíková.

Strážníci případy rušení nočního klidu prošetří a předají je na přestupkové oddělení olomouckého magistrátu. To může za přestupek proti veřejnému pořádku uložit až pětitisícovou pokutu.

„Olomoučané nám často telefonují, aby se poradili, co mají s hlučnými sousedy dělat. Vadí jim večírky, které v domě pořádají studenti, pláč a křik malých dětí nebo hlučná hudba. K dohodě mezi sousedy bohužel dojde jen zřídka, často přijdou se stejným problémem znovu a my se jejich problémy zabýváme opakovaně," uvedla Blanka Masničáková z přestupkového oddělení olomouckého magistrátu.

Mnoho lidí podle ní navíc neví, že v případech, kdy je sousedé obtěžují neúnosným hlukem v denních hodinách je zbytečné volat strážníky.

„Musejí sepsat občanskoprávní žalobu a obrátit se na okresní soud," poradila Masničáková.

Lidé ze Šternberka mají v neděli sekačky vypnuté

S opakovanými stížnostmi na rušení denního i nočního klidu se léta potýkali také ve Šternberku.

Město uspořádalo několik anket a ptalo se občanů, zda mají o vyhlášku upravující hlučné činnosti zájem. Ankety na webu a v městském zpravodaji potvrdily, že ji lidé chtějí a jsou ochotní ji dodržovat.

„Vyhláška platí od srpna 2011, obyvatelé si ji v podstatě sami vymohli. Ve Šternberku to funguje, sekačky jsou o nedělích vypnuté. Kdo to nedodrží, tomu soused domluví nebo nás zavolá. Obvykle to s občany řešíme domluvou, i když můžeme za porušení vyhlášky uložit pokutu až tisíc korun," uvedl velitel šternberské městské policie Pavel Pospíšil.

Z vyhlášky platné ve Šternberku

„Každý je povinen se zdržet o sobotách v době od 20 do 8 hodin následujícího dne a o nedělích a svátcích od 12 do 6 hodin následujícího dne veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk. Jedná se například o sekačky na trávu, cirkulárky, motorové pily či křovinořezy."