Ve středu proto vyrazí do nákupních center a zájemcům to názorně předvedou. Chtějí to dělat každým rokem.

„S ústní hygienou je to skutečně špatné. Pokud chceme pacientům vysvětlit, jak správně chrup čistit, ošívají se, nemají snahu měnit návyky,“ popisoval stomatolog Karel Stupka.

„Není to problém mladých nebo naopak seniorů, ale všech věkových kategorií. Problém je v rodině, jejím přístupu a vybudovaných návycích – jací rodiče, takové děti a je v podstatě jedno, že jim od školky vštěpují, aby si čistili zuby, když doma jim to před spaním nikdo nepřipomene,“ povzdechl si zubař.

Poukázal na to, že nezájem o chrup se mladým lidem časem vrátí. Zuby se začnou kazit a později přijdou další problémy.

„Dlouho se špatná hygiena nemusí projevit, a pak to bouchne a je pozdě. To si bohužel stále řada lidí neuvědomuje,“ poznamenal.

Ve zdravé Olomouci zdravý zub

Přivítal proto iniciativu studentů Kliniky zubního lékařství Univerzity Palackého, která zítra (středa) pořádá v rámci Akademických dní Univerzity Palackého akci „Ve zdravé Olomouci zdravý zub.“

Studenty k tomu vyprovokovaly právě zkušenosti z praktické výuky, když v ordinaci zjistili, jak jsou na tom pacienti s ústní hygienou.

„Do ordinace přijde krásná slečna, šperky všude. Otevře ústa a nestačíme se divit. Pacienti bohužel ani kolikrát nevědí, jak si správně čistit zuby, a často o tom ani nechtějí moc mluvit,“ uvedla studentka stomatologie Marie Gajová.

V Prioru, Globusu či Tescu

Na osmi místech v Olomouci bude v sobotu v deset hodin připraveno na čtyřicet studentů v bílých pláštích, aby zájemcům vysvětlili, jak mají o o své zuby pečovat.

„Kazda skupinka bude mít model chrupu a velký zubní kartáček, se kterým budou občanům názorně ukazovat techniky a postupy správného čištění zubu. Studenti budou také ukazovat, jak si správně čistit mezizubní prostory zubní nití a mezizubními kartáčky,“ popisovala akci, která proběhne v obchodních centrech Prior, OC Hana, Terno, Senimo, OC City a Globus.

„Rádi bychom ji zopakovali každý rok a pomohli informovanost veřejnosti zlepšit,“ dodala.

O zubní hygieně. Co jste možná nevěděli

Jak vzniká kaz?
Způsobují ho mikroorganismy, které sílí častým přísunem cukrů. Sliny pak vzniklé kyseliny nesrovnají a dochází k odvápňování zubní skloviny, čímž zub slábne a postupně dochází k pronikání kazu hlouběji až do zubní dřeně.

Jak často si čistit zuby?
Staří dvakrát denně. Čistit jedenkrát denně nestačí!

Kdy si čistit zuby?
Ráno po snídani. Večer po posledním jídle. Poté už není vhodné ani jablko nebo nápoj obsahující cukr!

Jak dlouho si čistit zuby?
Tři minuty. K dostání jsou malé přesýpací hodiny, které tento čas vyměří. Jsou opatřené přísavkou pro snadné upevnění na kachličky v koupelně.

Jak často měnit kartáček?
Podle některých statistik každý Čech spotřebuje v průměru jeden kartáček za rok. Měnit by se přitom měl každé tři měsíce!

Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři?
Jakmile se prořežou mléčné zuby.