„Společně s dalšími Čechy jsme byli v pátek na jazzovém koncertě Českého kulturního centra v budově Konzulátu v 6. obvodu. Není tam signál, tak jsme se o útocích dozvěděli až okolo půlnoci. Poté jsme museli centrum opustit. Snažili jsme se najít bezpečnou cestu domů. Pět linek metra nejezdilo, některé čtvrti se staly nebezpečnými kvůli možnosti, že se útočníci stále v okolí pohybují a také kvůli zásahům policie a vyšetřování," řekla v sobotu po poledni.

Všechny novinky o tragické události po celou dobu, kdy se pokoušeli dostat domů, neustále monitorovali on-line. „Sledovali jsme novinky na internetu v mobilu. Někdo si objednal taxík domů, další šli pěšky nebo jeli metrem. Já jsem s sebou vzala na jih Paříže dvě kamarádky, protože by musely projet nebezpečnými zónami. Někteří Pařížané solidárně nabízeli lidem přespání, ať nechodí do rizikových částí města," dodala Veronika Smutná, která je v Paříži na doktorátu ve výzkumném centru Gustave Roussy, kde se zabývá výzkumem rakoviny prsu.

Hned ráno se podle ní roznesla informace, že nemocnice potřebují dárce krve. Následovala okamžitá reakce. „Lidi stáli fronty na dárcovství. Zdravotníkům se přes Twitter rozneslo, že je jich potřeba v určitých nemocnicích, tak pomohli. Kolegyně, která je lékařka, mi řekla, že byla v baru okolo République, šla oživovat lidi v ulici," upřesnila.

V Paříži tedy podle ní převládala, stejně jako při teroristických útocích před desíti měsíci, hlavně solidarita, i když očekává i nenávistné projevy. „Přirozenou reakcí bude hněv otočený vůči všem muslimům a migrantům, ale v tuto chvíli to ničemu nepomůže a naopak by se mohla vyvolat řetězová reakce unáhlených a politováníhodných činů. Snad k tomu nedojde a lidé si uvědomí, že pár kluků s vymytým mozkem a samopalem nejsou reprezentativní vzorek slušných občanů," uvedla mladá žena.

V hlavním městě Francie je nyní vyhlášen výjimečný stav a vydáno doporučení nevycházet z domovů. „Je uzavřena většina veřejných míst – kina, muzea, památky, zábavní parky, velká nákupní centra, bary i restaurace," komentovala současné dění.

Také si pochvaluje informování o stavu na sociálních sítích. „Ohlášení na Facebooku, že jsme v pořádku, je dobrá věc. Po otevření mobilu jsme vesměs všichni byli „nuceni" odkliknout, že jsme v pořádku. Možná mohlo trochu pohotověji jednat české zastupitelství a vydat rychlé prohlášení a doporučení pro chudáky turisty v Paříži, kteří nerozumí francouzsky," uzavřela Veronika Smutná.