Festival ProTibet do Olomouce vstoupil koncem února a nabídl filmy, přednášky i meditace. Jeho prostřednictvím tak lidé mohli odkrýt jeho kouzlo, zvyky, ale také tragické události v jeho historii.

Za jednu takovou drželi lidé v sobotu minutu ticha. Udála se roku 1959, kdy se násilně potlačilo tibetské povstání.

Zhruba třicet lidí zde zapalovalo svíčky a potom si dvakrát s tibetskými vlajkami obešlo olomouckou radnici.

„Situaci v Tibetu se snažím sledovat a jsem rád, že alespoň tímto způsobem mohu vyjádřit podporu,“ uvedl jeden z účastníků Michal Šolc.

Tibet? Ani současnost není růžová

Ovšem připomnělo se tu také, že ani současnost není v Tibetu přiliš růžová.

„Od února je Tibet uzavřený a nesmí do něho vstupovat žádná mezinárodní média a ani mezinárodní organizace. Došlo k tomu mimo jiné i kvůli nedávným tragickým událostem, kdy se tu na protest upálilo zřejmě 23 mnichů, mnišek a dalších obyvatel Tibetu,“ uvedla Karin Majerová ze sdružení M.O.S.T., které festival organizuje.

„Sdružení vzniklo v roce 2004 a jeho cílem je pomoci a zlepšit životní podmínky a vzdělanost lidí v Tibetu a indických Himalájích. Dnes již pomáháme tisícům dětem nebo tibetským uprchlíkům. V České republice se potom snažíme též o osvětu. Pořádáme festivaly, workshopy či semináře,“ vysvětlila zástupkyně sdružení, která dále uvádí, že letošní ročník byl úspěšný a že největší zájem byl o přednášku tibetského lamy Geše Ňimy Özera.

„S velkým zájmem se tibetské téma setkalo také na univerzitách,“ doplnila Majerová.

Namgyal Lhamo zazpívá i tibetské opery

Festivalový program se nyní blíží ke svému vrcholu. Tím bude tibetská zpěvačka Namgyal Lhamo.

„V České republice vystoupí vůbec poprvé. Její pestrý program, který se odehraje v pondělí v Moravském divadle Olomouc, začíná v 19.30 hodin. Na českou návštěvu se velmi těší. V rámci koncertu představí nomádské písně a také verze tibetských oper z patnáctého a sedmnáctého století,“ prozradila Majerová s tím, že si doveze i staré a vzácné tibetské nástroje a vystoupí také v tradičním tibetském oblečení.