„Očkujeme už pár dní. Zájem je větší než v loňském roce, kdy ale lidé více řešili očkování proti žloutence. Zatím není třeba se objednat, ale časem to jistě bude vhodnější, aby zájemci nemuseli zbytečně čekat,“ uvedla lékařka Vítězslava Diblíková ze společnosti, která má pod sebou i olomoucké očkovací centrum v poliklinice u Tržnice.

Podle praktických lékařů se lidé po vakcíně již ptají.

„Zájem je ale zatím srovnatelný s loňskou sezónou. Žádná panika,“ poznamenal například Otakar Svitavský.

„Protože vakcína by měla být do dvou týdnů, jsem s pacienty, kteří projevili o očkování zájem, domluvený, že si zatelefonují a přijdou pro recept,“ podotkl.

Některé lékárny už vakcínu mají k dispozici.

„Dostali jsme ji tento týden. Zákazníci se sice ptají, ale zatím nikdo s receptem nepřišel,“ uvedl Pavel Kalman z lékárny v Kmochově ulici v Olomouci. „Očkovací látky je dostatek,“ doplnil.

Jak se na očkování proti sezónní chřipce dívají epidemiologové i v souvislosti s tou prasečí?

„Je to doporučováno, protože vakcína proti „prasečí“ běžně k dispozici nebude, ale pouze pro infrastrukturu, a ta pro sezónní může zmírnit její průběh,“ uvedla Martina Kundschofská z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci.

„Lidé by to měli zvážit vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Měli by však pamatovat na celkovou prevenci: správnou životosprávu, dostatečný pohyb s tím, že nejde jen o fyzickou stránku věci, ale i psychickou kondici,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Růžena Haliřová.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a hlavní hygienik Michael Vít vyzvali, aby se lidé nechali naočkovat proti sezónní chřipce. Vakcína by podle nich měla zvýšit imunitu natolik, že by se pak nemuseli nakazit prasečí chřipkou a navíc zabrání komplikacím v průběhu nemoci.

V Olomouckém kraji je oproti jiným regionům případů méně. Jedinou, u které se zatím virus Pandemic (H1N1) 2009 prokázal, zůstává sedmnáctiletá studentka z Olomouce, která byla na jazykovém kurzu ve Velké Británii.