Náhodně oslovení chodci také většinou nedokázali poradit. „Ani nevím, kde veřejná WC jsou. Chodím do vědecké knihovny. Občas do supermarketů, kde je záchod zadarmo,“ uvedl Vladimír Pavlík z Olomouce.

Pro stotisícové krajské město slouží několik veřejných toalet – podle zjištění Deníku jsou čisté a pracovníci je pravidelně uklízejí. V centru provozuje WC v suterénu Prioru Haryservis. Záchody jsou přístupné v otvírací dobu obchodního domu a mají automatický zámek na pětikorunu.

Další sociální zařízení je od pondělí do soboty k dispozici v?Pavelčákově ulici. „Snažili jsme se zřídit i další toalety ve středu města, ale měli jsme problémy s památkáři a hygienou, proto nebyly návrhy realizovány,“ uvedl Miroslav Petřík, ředitel olomouckých technických služeb.

„Nově jsme postavili veřejné záchody také na sídlišti Mačkalov. Stejně jako na Svatém Kopečku jsou otevřeny v sezoně od dubna do října,“ dodal Petřík.

Nonstop fungují v Olomouci dobře udržované záchodky na železničním hlavním nádraží. Jedinou výtkou je, že vzhledem k počtu kabinek je jedno umyvadlo přece jen málo.

V Olomouci lidé zaplatí za toalety do pěti korun a podobné je to i jinde. „Šternberské WC má na starost soukromá firma. Jeho grafickou podobu si vzali na starost zdejší umělci, kteří zvenku pomalovali fasádu,“ sdělila mluvčí radnice Irena Černocká.

V Uničově je v centru jedno zařízení. „Bohužel se stává terčem vandalů, kteří vykrádají kasičky s mincemi. Přesto se o něj město stará, opravuje a každodenně uklízí,“ uvedla provozní technických služeb Jaroslava Horníčková.

V Litovli najdou lidé veřejné WC v Husově ulici. „Je vybaveno elektronickými čidly na světlo a automatem na pětikoruny,“ uvedl ředitel technických služeb Jaroslav Valouch.

Věra Bartalosová, Klára Hoření, Lucie Šebestová