Letošní ročník Kabelového veletrhu se koná ve středu 12. října, kromě Olomouce poprvé taky v Přerově.

Seznam sběrných míst najdete ZDE

O tom, kde budou peníze z výtěžku pomáhat, mluví v rozhovoru pro regionální Deník Věra Novotná, předsedkyně spolku dobrovolníků Dobré místo pro život.

Blíží se už čtvrtý ročník veletrhu, jak se na něj připravujete?
Myslím, že je to rok od roku lepší. Vždy, když nějaká žena přinese kabelku, dám fotku na Facebook a tak vlastně motivujeme i ostatní ženy. A funguje to, po takových fotkách se většinou strhne lavina a ozve se dalších pět dárkyň. Letos mě třeba překvapila Základní škola na Tererově náměstí v Olomouci, kde se zapojily paní učitelky i jejich kamarádky a posbíraly spoustu kabelek.

Máte přehlede o tom, kolik tašek, batůžků a kabelek se už sešlo?
Jen u mě ve skladě je teď okolo dvou set kousků a to od mých a zase jejich kamarádek. A to máme i další sběrná místa. Zjišťovala jsem, jaká situace je v Přerově a i tam jich prý mají hodně.

Darují pravidelné účastnice Kabelového veletrhu nebo přichází i nové tváře?
Například jedna paní zubařka z Hluboček přispívá pravidelně, kupuje i dárky a občas na konci roku přiveze pro batolata z Kojeneckého ústavu speciální kartáčky a pasty. V tomto jsme už taková rodina, která je propojená a stále o sobě ví. Musím ale říct, že nových tváří přibývá, dámy si to mezi sebou jednoduše řeknou.

Letos odpoledne, na žádost žen

Jak peníze dělíte mezi organizace, kterým Dobré místo pro život pomáhá?
Celkem se snažíme pomáhat dvaceti olomouckým organizacím. Nechceme nikoho upozadit ale není ani tak, že dostaneme vybranou částku a řekneme si: „Hurá, jdeme nakupovat!" Peníze z veletrhu šetříme na ty nejpotřebnější věci. Třeba, když na vozík za sto dvacet tisíc korun někomu chybí deset tisíc, pak přispějeme my. Lidé jsou zoufalí a tehdy jim my můžeme pomoct. Peníze se rozdělují během celého roku tam, kde jsou nejvíc potřeba.

Už víte, kde budou letos pomáhat?
Vždy se obracím na organizace starající se o postižené děti, aby mi vytipovaly a poradily komu pomoct. Obrátila se na mě také vedoucí olomouckého Klokánku, jestli bychom jim nepomohli zajistit nějaké potraviny pro děti, takže tam jsem přislíbila péči. Už loni jsme tam dávali posledních dvacet tisíc. Bylo to zrovna v situaci, kdy existence Fondu ohrožených dětí nebyla růžová a nutně potřebovali pomoc.

V čem je podle vás veletrh zajímavý?
Většinu žen nákupy prostě baví a také je baví kabelky. Ze zkušenosti už vím, že se na tu akci těší celý rok a jsem ráda, že jsme letos vyhověli četným žádostem žen, které dopoledne pracují a na veletrh se nedostaly. Letos jsme proto změnili čas konání a to od 14 do 17 hodin odpoledne. Olomoucké Moravské divadlo se zaplní sice jen na tři hodiny, ale myslím si, že to bude o to intenzivnější. Věřím, že ženám, které chodí do práce uděláme radost.

Další novinkou, kromě změny doby konání, je i to, že se veletrh rozšiřuje také do Přerova…
Ano. Na jaře jsem jela s mohou kamarádkou z dětství do Tater. Vyprávěla jsem jí o tom, co se v Olomouci děje a ona říkala, že to chce v Přerově taky. Proto jsem ji vzala do tamní organizace Jsme tady, stará se o ně a pak jsme veletrh rozšířily i do Přerova. Je těžké najít spolehlivého člověka, který je ochotný obětovat čas, hlavně ten svůj a věnovat se jiným. Mám štěstí, že se mi to povedlo.

Punč asi naposledy, kvůli EET

Není to ale jediná akce, kterou Dobré místo pro život chystá, co ještě děláte?
Podzim máme opravdu nabitý. Hned v pondělí 10. října pořádáme Den lidí bez domova, je to už druhý ročník a troufám si říct, že z toho bude pěkná a tradiční akce. Nevidomí z Tyflocentra celý rok vyráběli misky, které si objednaly olomoucké firmy. Osobnosti, třeba John Uličný, pak budou v miskách prodávat polévku za 50 korun a všechny peníze letos půjdou do potravinové banky olomoucké Charity. Náš výtěžek bude jen mírným příspěvkem, jde spíš o to upozornit, že se zima blíží.

To ale není jediná akce…
To opravdu ne. Datum 18. listopadu je zásadní, chystáme galavečer Dobrého místa pro život a hned 20. listopadu startujeme stánek s punčem, v centru Olomouce. Ten je už dlouho dopředu rezervovaný, zájem je veliký, což nás moc těší. Letos ale bude zřejmě naposledy, kvůli EET jej už otevírat nebudeme. V prosinci budeme ještě předávat dárky dětem z dětského domova a na našem webu se lidé dozví, jak mohou přispět.

Jsou Olomoučané štědří a mají chuť pomáhat?
Lidé jsou určitě štědří. V létě jsme pořádali Dobrogrilování, kdy lidé mohli nosit školní pomůcky dětem, od pastelek, papíry, pravítka, prostě cokoli a po skončení jsme měli dva plné stoly. Dětský domov se podělil ještě s Klokánkem a Základní a střední školou Credo. Měla jsem ohromnou radost, že si organizace navzájem pomáhají. Ostatně musím říct, že s dobrovolníky a olomouckou veřejností mám jen samé úžasné zkušenosti. Musím jim za to poděkovat.