Náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) informoval, že do konce roku se sníží obrubníky u přechodů pro chodce na ulicích Litovelská, Krapkova a třída Svornosti až po křižovatku s Foerstrovou ulicí. „Součástí projektu je i vybudování dvou autobusových zálivů v ulici Hraniční,“ dodal Šnevajs. Vlasta Krosesková z magistrátu zároveň potvrdila, že město nyní pracuje na projektové dokumentaci k odstranění bariér od hlavního nádraží až po třídu 17. listopadu.

Odbourávání obrubníků a překážek pro vozíčkáře, ale i matky s kočárky nebo seniory lidé vítají. „Jízda s kočárkem je díky tomu určitě příjemnější. Dřív jsem to tolik nevnímala, teď si myslím, že by podobné úpravy měly postupovat rychleji,“ uvedla Olomoučanka Lucie Zapletalová. Vozíčkář Petr Štrajt již před časem tvrdil , že Olomouc je v bezbariérovosti na špičce. „Zlepšení by bylo potřebné i v přístupu do obchodů a úřadů,“ zhodnotil situaci Štrajt. Magistrát chystá i vybudování rampy v Hálkově ulici, kde sídlí odbor sociální pomoci.

Při úpravách křižovatek jsou snížené chodníky vybaveny také navigačním systémem a vodících lišt a plastických hrbolků pro zrakově postižené. „Nevidomí musí nějak dostat informaci o tom, kde končí chodník a začíná silnice,“ objasnil Jan Příborský z olomouckého Tyfloservisu. Bourání bariér začalo v Olomouci v roce 2002. Po letošku se jejich náklady v součtu přehoupnou přes dvacet milionů korun. Město za svůj přístup získalo dokonce ocenění ve francouzském Štrasburku.