„Termín otevření je stanovený na 26. září a hlavní náplní akademie by měly být aktivity spojené s výukou čínského jazyka. Netýká se to ale pouze výuky studentů, ale i učitelů, kteří by měli čínštinu v České republice vyučovat,“ uvedl vedoucí katedry asijských studií Univerzity Palackého David Uher. Do dalších nabízených služeb by se měly zařadit projekce čínských filmů a televizních programů, sponzorování akademických aktivit týkajících se čínštiny a čínské kultury nebo konzultace individuálních zájemců i firem, které hodlají v Číně podnikat.

Podle Uhra jsou služby a náplň práce tohoto institutu srovnatelné například s Britskou radou nebo Goethovým institutem. „Chtěl bych zdůraznit, že i když se akademie otevírá na akademické půdě, nemá tam rozhodně zůstat. Není to organizace, která by měla sloužit jen studentům čínského jazyka, má sloužit veřejnosti, podnikatelům. Zdaleka to není jen akademické pracoviště,“ pokračoval Uher.

Hlavním záměrem Konfuciovy akademie je otevření většího množství kanálů, jimiž budou do zahraničí proudit informace o Číně. V současné době existuje asi sto takových akademií, když první byla otevřena 21. listopadu 2004 v hlavním městě Korejské republiky Soulu. „Čínština je tady stále považována za jazyk exotický, ale když se podíváte na čísla, kolik lidí čínsky vlastně mluví a kolik se tento jazyk začíná učit, tak se tento počet přibližuje těm, kteří se učí nebo používají angličtinu jako svůj nemateřský jazyk. Je jich asi tři sta milionů,“ dodal David Uher.

V zahraničí jsou Konfuciovy akademie otevřeny v Singapuru, Uzbekistánu, Thajsku, Pákistánu, Belgii, Velké Británii nebo například v Austrálii a Francii.