Systém voleb se tak v hanácké metropoli oproti předchozím volbám nemění.

Zástupci Strany zelených, TOP 09, KDU-ČSL, SPOZ a Věcí veřejných dokonce zorganizovali petici, ve které požadovali jeden volební obvod.

Pod stížnost se podepsalo celkem 1615 lidí.

Rozdělení města do pěti obvodů je podle nich při neexistenci malých radnic neopodstatněný a existence několika obvodů nahrává velkým stranám, protože partaje musejí pro vstup do zastupitelstva získat více procent.

„Malé strany jsou názorově mimo proud těch velkých a těm se to nehodí do krámu. To je základní problém,“ řekl na jednání jeden z iniciátorů petice, zastupitel Petr Vejbor (SPOZ).

Zástupci ODS a ČSSD argumentovali, že stávající systém se v Olomouci osvědčil a není třeba jej měnit. Podle primátora Martina Novotného (ODS) je správné, že město nemá lokální radnice, protože náklady na ně by znamenaly velkou ekonomickou zátěž.

„Na druhou stranu existují specifické problematiky okrajových částí, dvou velkých sídlišť, historického jádra a prvorepublikové zástavby. Volební programy se v jednotlivých částech liší,“ argumentoval primátor pro zachování pěti obvodů.

V každém z volebních obvodů se tak bude v Olomouci na podzim ve volbách do pětačtyřiceti­členného zastupitelstva ucházet o hlasy voličů devět kandidátů.