„Samotné páření nebo kladení jsme u našich kobylek nepozorovali. Proto pro nás objev prvních malých nymf byl velkým překvapením a potěšením,“ uvedla teraristka Hana Jarošová.

Exotická kobylka Siliquofera grandis, jež přerušila dlouhou řadu „novoročních“ mláďat v uplynulých letech, je součástí nové terarijní expozice.

Podle zoo se jedná historicky o prvoodchov, a ne pouze jednoho jedince. „Stále se totiž líhnou nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis, pocházející z Nové Guineje,“ zmínila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Zoo Olomouc se pyšní mládětem hrabáče kapského. Narodilo se  8. dubna 2023. Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy.
Ušatý zázrak i vousák senegalský. Zoo Olomouc se pyšnila přírůstky

Dospělí jedinci dorůstají 10 až 13 centimetrů s rozpětím křídel přes 25 centimetrů a váhou až 30 gramů. V přírodě se tento hmyz příbuzný našim kobylkám zeleným vyskytuje v korunách stromů v pralesích Nové Guineje. Vzhledem dokonale napodobujícímu listy unikají před zraky predátorů.

„Tito obskurní bezobratlí, doslova hvězdy expozice - soudě dle zájmu návštěvníků, zatím nemají české pojmenování,“ upřesnila mluvčí zoo.

Do Zoo Olomouc se po roční přestávce vrátili gepardi.
V olomoucké zoo jsou opět k vidění nejrychlejší savci planety

Návštěvníci v teráriu, které se poprvé otevřelo v roce 2023, jsou velikostí dospělců pralesních kobylek často zaskočeni. „Hledají malé živočichy a jaké je jejich překvapení, když se jim místo drobné kobylky před očima objeví pořádná kobyla, a ještě díky dokonalým mimikrám vydatně maskovaná,“ zvala do expozice mluvčí Gronská.

Závěr loňského roku v olomoucké zoo patřil oslavám v rodince medojeda kapského, kde přišlo na svět poslední mládě roku 2023.

Malý medojed v olomoucké zoo, první narozené mládě letošního roku v rámci světového chovu v zoologických zahradách, se ukázal ošetřovatelům.
První mládě světa je z Olomouce. Nebojácný medojed zaútočí na kobry i lvy

„Silvestrovské mládě se těší medojedímu životu, a byť jsme pro jeho klidný odchov zvolili prozatím zázemí, medojedy mohou návštěvníci vidět v pavilonu Kalahari. Podle všech nám dostupných zpráv se mu daří dobře,“ uvedla k silvestrovskému přírůstku zooložka Eliška Veselá.