Jak tenhle nepoměr zvrátit řeší s dalšími důležitými otázkami dvoudenní konference Města s dobrou adresou na půdě Univerzity Palackého.
Doplňují ji dvě putovní výstavy s příklady z Dánska. Cílem je nastartovat změnu a udělat z Olomouce místo, kde se bude dobře žít.
Výstava je nyní přístupná v Konviktu, v pátek se přesune do Galerie Šantovka. Představované panely mají sloužit jako inspirace z Dánska. Výrazná část expozice je věnovaná cyklodopravě.
„Například politik si dnes mnohdy nemůže dovolit jet do práce na kole. Jako by to nebylo in. Zkusme nastartovat obrat," řekl národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek.
S nápadem na konferenci, která potrvá od středy do čtvrtka na Univerzitě Palackého, přišel její rektor Jaroslav Miller.
Za zásadní považuje představit města z pohledu plánů mobility, tedy možností, jak se po nich pohybovat.
„Jak stávající situaci zlepšit? Na univerzitě se snažíme všemožnými způsoby. Minulý týden jsme na několika vrátnicích a budovách umístili stojany a pumpy. Nebo jsme udělali přehled, kde jsou sprchy," zmínil k budovanému zázemí pro cyklisty.
Do tří let chce rektor z Univerzity Palackého vytvořit cyklistický vzor pro další vysoké školy.
Cyklostezka do Ústína i Chomoutova
Nejdůležitější je ale podle něj přesvědčit Olomoučany, aby si na začátek vzali za své ježdění na kole a chození pěšky.
„Existuje spousta překážek. Je tu moc aut, chybí zvláštní pruhy a tak dále. Vážná debata o zásadní změně dopravy ovšem vzniká v okamžiku, kdy je po ní poptávka. Chceme ji tedy v Olomouci vyvolat a podpořit. Protože pokud to bude chtít dvacet, třicet, čtyřicet tisíc lidí, musí se vzít vážně," dodal Jaroslav Miller, jak Olomouc měnit směrem k „dobré adrese".
Čísla říkají, že v Olomouci jezdí skoro třetina lidí autem, téměř polovina využívá městskou hromadnou dopravu.
Radnice chce proto mimo jiné podpořit cyklistiku.
A to tím, že k současným 35 kilometrům cyklostezek přidá v příštích letech stejný počet.
Chce například spojit město přes Topolany s Ústínem nebo vést stezku do Chomoutova, nejspíše kolem střelnice.
Elektrobusy na zkoušku
Snadnější pohyblivost a vyšší kvalita života se nicméně netýkají jen kol.
„Máme například šanci získat milion a půl euro. Zásadní je zpracovat plán udržitelné mobility. Měla by tam být parkovací politika, inteligentní informační systém, mobilní aplikace a vyzkoušení elektrobusů. Počítáme tedy, že elektrobusy by se u nás měly za čas na zkoušku," uvedl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).
Jedna výstava je o udržitelné dopravě v Dánsku, druhá o problémech Kodaně a zelenějším městě.
„V České republice je kolo stále vnímané jako aktivita pro volný čas než způsob dopravy ve městě," zmínil zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg, proč je důležité o možnostech pohybu ve městech mluvit.
Konference se dvěma stovkami odborníků začíná ve středu v 9.30 hodin na pedagogické fakultě univerzity na Žižkově náměstí, ve čtvrtek se koná na Konviktu v Univerzitní ulici.