„Malá hala bude navržena tak, aby mohla být propojena s přestavěnou velkou halou, nebo fungovala samostatně a umožnila využít plochu dnešního areálu pro polyfunkční výstavbu a kvalitní veřejné plochy,“ uvedl náměstek primátora Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti).

Rozhodnutí o velké hale na červnovém jednání zastupitelstva nepadlo. Zastupitelé se k těžkému tématu vrátí na podzim, kdy by už mělo být jasno.

Dvě varianty

Ve hře jsou stále v podstatě dvě varianty: přestavba areálu v Hynaisově ulici za peníze města nebo spolupráce s developerem Richardem Morávkem a pronájem multifunkční haly v jím připravované čtvrti Nová Velkomoravská.

Tento projekt si vyžádá investici zhruba 1,85 miliardy korun. Financování stavby by zajistila společnost Redstone a po městu, pokud kývne, by developer požadoval 36,9 milionu korun ročně na provoz po dobu 30 let. Otevřít by mohl již v roce 2026.

Malou halu potřebuje Olomouc v každém případě, a to nutně. Sloužit bude pro tréninky a zápasy hokejové mládeže, bruslení základních a mateřských škol i veřejnosti a pro tréninky krasobruslařů a sledge hokejistů.

„Olomouc je dnes jediné extraligové město, které druhou ledovou plochou nedisponuje. Kvůli tomu také hokejový klub přišel o licenci na mládežnickou hokejovou akademii,“ poukázal investiční náměstek primátora Miloslav Tichý (ANO).

Připravovaná novostavba nahradí současnou, roky nevyužívanou malou halu mezi zimákem a plaveckým stadionem určenou k demolici.

„Ať už by se jednalo o variantu s nebo bez zachování velkého zimního stadionu v Hynaisově ulici, zdůraznili jsme v zadání studie, že malá hala musí být soběstačná a na objektu zimního stadionu technicky i energeticky nezávislá, a že od studie očekáváme představení minimalistického řešení, nikoli velký nákladný projekt,“ zdůraznil Miloslav Tichý.

Podmínkou je také příprava studie, potažmo následného projektu tak, aby řešení odpovídalo očekávané dotační výzvě Národní sportovní agentury.

Na stole tedy nyní není varianta, že by druhou ledovou plochu stavěl hokejový klub spolu se společností Redstone Richarda Morávka, to na základě práva stavby s tím, že by následně malá hala přešla do majetku města a developer případně v rámci směny získal plecharénu.

Vlastníkem malé haly má být město

„HCO si požádal o převod pozemku malé haly. My jsme se rozhodli v tuto chvíli nevyhovět. Je shoda koaličních stran na tom, že bychom měli zachovat vlastnictví pozemků tak, jak bylo v minulosti sceleno, majetkově to nerozbíjet,“ vysvětlil náměstek Tichý. „Město Olomouc by mělo být vlastníkem malé ledové plochy, a to ve všech variantách, ať už Velkomoravská nebo Hynaisova,“ dodal.

Do konceptu malé haly, pokud by to výrazně neprodražilo výstavbu malé haly, chtějí radní zahrnout také umístění venkovní plochy. Ta by v létě mohla sloužit pro in-line hokej a v zimě pro venkovní bruslení veřejnosti.

„Chceme nechat tuto možnost prověřit, zda se vejde a kolik by to stálo. Pokud by to nebylo příliš finančně nákladné, jistě by to byla zajímavá plocha pro venkovní bruslení,“ uvedl Tichý.