Pokud vše půjde dobře, letos by město mělo mít stavební povolení. Malý zimák zajistí více prostoru pro hokejovou mládež, krasobruslaře nebo bruslení škol a veřejnosti.

Projekční kancelář AS Project, která se specializuje na projekty menších hokejových hal, zpracovala pro město studii moderní malé haly s několika variantami. Jednu z nich vybere vedení města počátkem února.

Na druhém břehu Mlýnského potoka připravuje developerská společnost Redstone výstavbu nových budov a veřejných prostranství - Šantovka District. Součástí čtvrti má být výšková budova Šantovka Tower.
Spor o výškovou budovu Šantovka Tower se vrací ke krajskému soudu

„Studie se finalizuje, je zde několik variant, ze kterých vedení města vybere i na základě doporučení odborné komise, následně se ve výběrovém řízení vybere projektant do stupně dokumentace pro stavební povolení,“ sdělil investiční náměstek Miloslav Tichý (ANO).

Malá hala má být navržena tak, aby byla soběstačná a na objektu zimního stadionu technicky i energeticky nezávislá. Splňovat bude normy juniorské a dorostenecké extraligy, podmínky hokejové akademie Českého svazu ledního hokeje a standardy Národní sportovní agentury.

Brněnská ulice v Olomouci. V plánu na rok 2024 je modernizace tramvajové trati, rekonstrukce podchodu a také úprava křižovatek v navazující Hraniční ulici. Ilustrační foto
Trať v Brněnské i cyklostezka do Topolan. Kde bude Olomouc investovat

Sloužit bude pro tréninky a zápasy hokejové mládeže, bruslení základních a mateřských škol i veřejnosti a pro tréninky krasobruslařů a sledge hokejistů.

Pokud vše půjde dobře, stavební povolení by město mohlo mít ještě letos a ke konci roku by mohlo začít vybírat firmu, která malý zimák postaví.

Předcházet tomu bude odstranění stávajícího objektu, na který již město má platný demoliční výměr.

„Hala je stále využívána, takže s demolicí počkáme až na poslední chvíli,“ podotkl náměstek.

Olomoučtí radní zadali ke zpracování studii na stavbu malé zimní haly. Na snímku současný stav, 19. června 2023
Olomouc potřebuje malou halu. Radní zadali studii. Chtějí skromnější řešení

V příštím roce by se mohlo začít stavět. První bruslaři by pak mohli vyjet na led v roce 2026.

Město současně musí vyřešit i budoucnost ostudné pecharény, její případnou přestavbu nebo výstavbu nové multifunknčí haly.

Investoři se musí s nabídnou přihlásit do konce ledna. „Co vím, ještě žádná nabídka není,“ sdělil náměstek Tichý.

Zájem již dříve potvrdil olomoucký podnikatel Richard Morávek, jenž by chtěl vybudovat moderní multifunkční arénu v jím připravované čtvrti Nová Velkomoravská.

Vizualizace areny pro hokej v projektu Nová Velkomoravská
Olomouc nový zimák neodhlasovala. Jde hledat investora areny i jinde

Financování stavby by zajistila společnost Redstone a po městu, pokud kývne, by developer požadoval roční příspěvek 36,9 milionu korun indexovaný o inflaci, a to po dobu 30 let.

V součtu by to dělalo zhruba 1,1 miliardy, přičemž stadion by zůstal ve vlastnictví soukromé společnosti. Město by poslalo první platbu developerovi poté, co by byla hala zkolaudována.