Zemědělci z Hané se ve středu 20. března dopoledne připojili ke kolegům z Německa, Polska nebo Belgie a po měsíci viditelně upozornili na současnou krizi. Podle některých sedláků je současná situace nejhorší za posledních 30 let.

Pomalu jedoucí traktory se státními vlajkami a letáčky brzdily provoz na frekventovaném průtahu, na který sedláci vjeli o půl jedenácté směrem od Globusu. Během necelých dvou hodin absolvovali trasu vedoucí do centra města.

„Účelem protestní jízdy není naštvat lidi, poštvat je proti sedlákům, blokovat dopravu – podle toho byla zvolena trasa. I kvůli tomu jsme nevjeli do ranní dopravní špičky. Celé to je směřované, abychom ukázali, že situace je neúnosná,“ poukázal za Zemědělský svaz ČR Bohuslav Nevěřil.

Protest zemědělců v ulicích Olomouce, kolony zemědělské techniky u hlavního nádraží v Olomouci, 22.2. 2024
Nespokojení zemědělci vyjeli s traktory do ulic Olomouce, kde brzdili provoz

V ulicích Olomouce se podle pořadatelů objevilo téměř 200 kusů techniky. „Účast nás překvapila. Měli jsme od našich organizovaných členů potvrzeno 90 kusů techniky a blížíme se ke dvěma stovkám. Připojili se i další kolegové, což taky o něčem svědčí,“ uvedl za Agrární komoru Olomouckého kraje Ivo Kasal.

Sedláci před čtvrtečním zasedáním premiérů v Bruselu podpořili demonstrující zemědělce napříč Evropou. „Tlak administrativy na zemědělce je neúnosný. Úředníci v Bruselu mluví úplně jinou řečí, jako by byli z jiné planety, a sedláci jim nerozumí,“ pojmenoval jeden z bodů Bohuslav Nevěřil.

Situace v oblasti trhu s komoditami rostlinné výroby je podle tuzemských pěstitelů už neúnosná. „Jestli hlavní příčinou je dovoz obilí z Ukrajiny nebo Ruska, to nevím, ale nemělo by jít na evropský trh obilí z Ruska a Běloruska, jak se proslýchá, že to tak je. Situace těch, kteří mají hlavně rostlinnou výrobu, je už neúnosná,“ popisoval.

Demonstrace zemědělců v Praze 19. února 2024.
Evropská unie už zemědělcům ustoupila, upozorňuje agrární analytik Havel

Sedláci kritizují český kabinet, který jim v rámci úsporného balíčku zvedl daň za pozemky. „Vláda hledá, jak pomoct, ale zatím je to ve fázi slibů. My však musíme složenky zaplatit letos. Dále slyšíme jen sliby, že se v rámci úspor zkrácené národní dotace vrátí. Krize zemědělství je však nejhorší za posledních 30 let. Politici to nevidí, dívají se na výsledky rok staré a sedlák řeší, co bude dělat příští rok. Vidí absolutní beznaděj,“ poukázal Bohuslav Nevěřil.

Protest nespokojených zemědělců v ulicích Olomouce se policie obešel bez větších problémů. Kolony na nejrušnějších místech citelně zpomalily provoz.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
VIDEO: Fiala reagoval na stávku zemědělců, výpovědi bez důvodu i kauzu záložna

„Vše proběhlo v klidu, žádnou nehodu v souvislosti s protestem neevidujeme, nikde nebyl narušen veřejný pořádek,“ reagoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

O podpoře evropské protestní akce, k níž vyzvali české farmáře jejich polští kolegové, rozhodlo představenstvo Agrární komory ČR a vedení dalších nevládních organizací, jako jsou Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.

Co chtějí protestující zemědělci?

1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.