Zapojili se do mezinárodního protestu proti podle nich nefungující zemědělské politice Evropské unie.

Pomalu jedoucí kolony s desítkami kusů techniky mezi 10. a 12. hodinou na příjezdech do města i v ulicích Olomouce citelně brzdily provoz.

Do akce v Olomouci nasadili farmáři více než sto kusů zemědělské techniky. Do Olomouce vyjeli ze čtyř směrů.

VIDEO: Důvody protestu zemědělců vysvětluje Milada Rašková Měsícová, předsedkyně představenstva ZD Unčovice

Zdroj: Tauberová Daniela

Seřadiště měli kolem 9. hodiny v Dolanech, Velkém Týnci, Příkazech a Hněvotíně. V plánu byl poklidný průběh protestu mimo dopravní špičku. Každá kolona měla svoji trasu, kde bylo cílem především zpomalit dopravu a upozornit veřejnost na situaci v zemědělství.

O novou prodejnu ZD Unčovice mají lidé velký zájem. U dveří se stojí ještě před otevřením obchodu, 20. dubna 2023.
Zemědělci na Olomoucku otevřeli obchod. Zájem je obrovský

Extrémní akce, jako jsou vidět v Paříži nebo Bruselu, kde zemědělci zapalovali pneumatiky nebo kydali hnůj na veřejná prostranství, v Olomouci v plánu nebyly.

„Trápí nás Green Deal, který dopadá na zemědělce nejvíce, dále byrokracie, někdo v EU od stolu rozhoduje o tom, že máme snižovat produkci, a přitom má na stole smlouvy s Mercosurem (sdružení volného obchodu latinskoamerických států) či s Indií o dovozu mléčných výrobků a dalších komodit. Likvidace nejen českého, ale evropského zemědělství,“ vyjmenovávala důvody protestu Milada Rašková Měsícová, předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Unčovice, které patří největší a ekonomicky nejúspěšnější zemědělské podniky v regionu.

Hanácký Grunt zemědělského družstva v Unčovicích má obrovský úspěch. Na pultu nabízí denně čerstvé maso a několikrát týdně tlačenku, jitrnice a další dobroty. Týdně porazí až 40 prasat ze svého chovu.
Hanácký Grunt má obrovský úspěch. Zemědělci z Olomoucka inspirují ostatní

Zemědělci dále požadují stejné dotační podmínky v rámci EU. „Sice se to jmenuje Společná zemědělská politika, ale v každé zemi se implementuje trochu jinak. Chovatel prasat nebo krav má pak jiné podmínky v Čechách, v Německu, na Slovensku,“ poukazovala Měsícová na další kritické téma.

VIDEO: Zástupci nespokojených zemědělců se během protestu v Olomouci sešli s hejtmanem Josefem Suchánkem

Zdroj: Tauberová Daniela

Kolony traktorů v Olomouci vyvolávaly rozruch nejen na silnicích, ale i na přilehlých chodnících. Kolemjdoucí lidé si stroje se státními vlajkami fotili a někteří mávali a volali na troubící traktoristy.

„To jsou naši borci. Bojujte!“ schvaloval protest jeden ze seniorů, který si na mobil natáčel projíždějící kolonu u vlakového nádraží.

Sadaři ve Vilémově vykáceli téměř 16 hektarů jabloní, 7. února 2023.
Soumrak českých jablek. Ve Vilémově zlikvidovali 16 hektarů stromů

Zástupci protestujících, což nebyly jen velké podniky, ale i malí farmáři, se během zhruba dvouhodinové akce sešli s hejtmanem Olomouckého kraje Josefem Suchánkem před sídlem krajského úřadu.

Hejtmanovi farmáři popsali konkrétní důvody čtvrtečního protestu. „Ano, byrokracie je problém,“ diskutoval s nespokojenými sedláky hejtman.

Situaci na silnicích během protestní akce monitorovala policie. „Nezaznamenali jsme žádný dopravní kolaps. Došlo pouze ke zpomalení silničního provozu, například v okolí hlavního vlakového nádraží. Ani jsme nezaznamenali žádnou dopravní nehodu, kde by figuroval řidič zemědělské techniky,“ sdělil pro Deník policejní mluvčí Libor Hejtman.