Mezinárodní sraz nejstarších elektrických lokomotiv u nás určených pro stejnosměrný napájecí systém 3000 V řady E 499.0, tedy legendárních Bobin, je pro fanoušky železnice unikátní záležitostí. Třídenní akce připomíná 70. výročí od vyrobení první lokomotivy tohoto typu a zároveň 65. výročí od vyrobení posledního, tedy sté Bobiny pro ČSD.

Třídenní program odstartuje už v pátek odpoledne, kdy se všechny zúčastněné lokomotivy sjedou do Olomouce, aby se společně představily zájemcům o fotografování. K vidění budou stroje ze sbírek Českých drah, také ze Slovenska a od soukromých majitelů.

Legendární stroje stále jezdí

„Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si celkem devět Bobin z České a Slovenské republiky. Hlavní část programu se koná v sobotu. V prostorách olomouckého depozitáře bude připravena nejen výstava oslavenkyň řady E 499.0 a dalších historických strojů ze sbírek Českých drah, ale i doprovodné akce,“ pozval za pořadatele Josef Vendolský z ČD Nostalgie.

Odemykaní točny v ČD muzeu v olomouckém železničním depu 2022, 19. března 2022
Odemykání točny v Olomouci bavilo davy fanoušků železnice

Lidé se podle něj mohou těšit na výstavu modelů, prodej upomínkových předmětů s železniční tematikou a děti se svezou na stanovišti posunovací lokomotivy BN 60. Nebudou chybět ani jízdy zvláštních vlaků. Historickou soupravou taženou některou z oslavenkyň řady E 499.0 se bude možné svézt v průběhu dne do Přerova a zpět (v 9, 13 a 17 hodin) a do Prostějova a zpět dokonce čtyřikrát (v 9.28, 11.28, 13.28 a 15.28 hodin).

Prodej jízdenek na tyto zvláštní vlaky začne ve středu 9. srpna na všech pokladnách Českých drah. Jednosměrné jízdné ve zvláštních vlacích přijde dospělého na 80 korun, dítě od 6 do 15 let zaplatí 50 korun.

Mezinárodní expres do Popradu. S Bobinou naposledy

V neděli 13. srpna bude vypraven zvláštní mezinárodní expres z Olomouce do Popradu, bude vedený přípřeží muzejních Bobin E 499.085 Českých drah a E 499.062 slovenského Železničního klubu Tatran.

Mikulášský vlak 4. prosince 2022 v Olomouci.
Mikuláše s anděly a čerty vozil z Olomouce parní vlak

Tímto historickým expresem se zájemci mohou naposledy projet po staré trati pod Tatrami. „Obdobná jízda už nebude opakovatelná. Kromě přeložky tratě pod Tatrami bude železniční stanice Žilina přepnuta na střídavý napájecí systém a po dokončení modernizace tratě do Košic zde již bude výhradní provoz ETCS. Prodej jízdenek byl znovu obnoven, vyprodáno ještě rozhodně není. Dostatek jízdenek bude také pro jízdy na Olomoucku, prodávat se budou od středy,“ dodal Josef Vendolský.

Podrobné informace k programu třídenních oslav a zvláštním jízdám jsou k dispozici na www.cdnostalgie.cz.