Diváci v něm skrze televizní obrazovku mohou zavítat do Korunní pevnůstky i okolních fortů, které měly za úkol chránit město před nájezdy nepřátelských vojsk.

Cyklus dokumentů s názvem Pevnosti se začne vysílat na ČT 2 od 4. července.

První klapka pořadu bouchla loni v dubnu právě v Olomouci, kde se celý seriál začal točit. Nebyla to náhoda.

Režisér Pavel Jurda totiž pochází z vesnice nedaleko Olomouce, a proto hanáckou metropoli dobře zná.

„Olomouc jsem vnímal dříve spíše jako město kostelů, parků a univerzity. Že má za sebou docela krušnou válečnou historii, jsem si donedávna tolik neuvědomoval. Během příprav natáčení jsem s údivem zjišťoval, kolik malých pevnůstek v okolí bylo za dob Rakouska-Uherska vybudováno a že řada z nich ještě stojí,“ podotkl režisér.

Divákům chtěl proto představit vše, co jej ve městě zaujalo. S kamerou se zájemci vydají do areálu letního kina, kde zbyly pozůstatky Locatelliho bastionu.

„V určité podobě zde stál už za třicetileté války, kdy švédská hrozba vyvolala potřebu přestavět Olomouc na hlavní zemskou pevnost. Natáčeli jsme také na dalších místech, například na fortu v Radíkově,“ přiblížil Jurda.

Režisér Pavel Jurda a kameraman Jiří Strnad při natáčení seriálu Pevnosti. Foto: Česká televize

Fort na Radíkově nasnímali z vysílače

Pevnůstku poblíž Svatého Kopečku nasnímal režisér z nedalekého vysílače. Forty narozdíl od středověkých hradů, které jsou vidět na kilometry daleko, neměli nepřátelé spatřit, a proto bývaly zapuštěné do země.

Podle majitele fortu Jana Bednáře byl přístup režiséra nápaditý.

„Přišlo mi vhodnější natočit pohled z ptačí perspektivy než jednotlivé záběry z vnitřních částí pevnůstky. Svrchu aspoň lidé uvidí, jak je pevnůstka velká a promyšlená stavba. V pořadu promítnou také vizualizaci, jak fort vypadal kolem roku 1876, když se nejvíce využíval,“ popsal Bednář.

Kromě radíkovské vojenské stavby se lidé na obrazovkách podívají také do Korunní pevnůstky, k Terezské bráně nebo do dalších fortů, které nyní vlastní soukromí majitelé.

Někdejší hlavní město Moravy málem zaniklo

Protože Olomouc jako pevnost fungovala skoro tři století, bylo z čeho vybírat.

Režisér se snažil také divákům přiblížit zajímavosti a specifika pevnosti.

„Do třicetileté války byla Olomouc hlavním městem Moravy. Během švédské okupace však ztratila navždy své výsadní postavení a byla dokonce blízko svému úplnému zániku. Díky opevnění, které bránilo postupu vojsk dále do vnitrozemí, získala zpět svůj zásadní strategický význam. Zcela unikátní je také věnec fortů v okolí města,“ vysvětlil režisér.

I když seriál pojednává o českých pevnostních stavbách, není zaměřený jen na nadšence vojenské historie. Režisér nechtěl točit jen pro úzký okruh diváků.

„Naším záměrem bylo, aby se lidé poučili a pobavili, získali třeba tip na výlet. Důležitým prvkem seriálu je humor, jehož nositelem je průvodce pořadem Petr Jeništa, který je jakýmsi Donem Quijotem a někdy trochu Švejkem,“ dodal Jurda.

Seriál Pevnosti

První díl odstartuje v pondělí 4. července na ČT 2 od 21.15 hodin.

Poté mohou lidé sledovat Pevnosti pravidelně každé pondělí od 20.55 hodin. Pořad má třináct dílů. Olomouci je věnovaná devátá epizoda.

Diváky seriál zavede také do jiných pevnostních měst. Díly jsou řazené od nejstarších až po současné vojenské stavby.

Pořad začíná ve středověku – v husitském Táboře, kde byly použity na tu dobu moderní opevňovací prvky.

„Pokračujeme přes barokní pevnostní města: Olomouc, Brno, Praha, Terezín nebo Josefov. Věnujeme se také nešťastnému období dvacátého století, kdy bylo vybudováno silné prvorepublikové opevnění. Jde o takzvané betonové bunkry, které musela naše armáda bez boje v roce 1939 opustit. A končíme jeskynní Výpustek v Moravském krasu, ve které byl v době karibské krize vystavěn tajný objekt pro velení armády v případě jaderného konfliktu,“ popsal režisér Pavel Jurda.