A ušetří i žáci, studenti a senioři do 70 let.

Nyní si lidé mohou kupovat nanejvýš čtvrtletní jízdenku, která stojí pro dospělého pasažéra 900 korun, zlevněná pak 450 korun.

To znamená, že za rok za přepravu v městské hromadné dopravě cestující platí 3600 korun, respektive 1800 korun.

Roční jízdné bude od července stát 3200 korun, zvýhodněné pak polovinu.

Největší úsporu by měli pocítit lidé, kteří si dosud kupují měsíční. Ta přijde na 350 korun, poloviční 175 korun.

Rozdíl oproti nákupu dvanácti měsíčních kuponů pak bude 1000 a 500 korun.

Z jakého důvodu k zavedení ročního jízdného radnice přistoupila?

„Tímto krokem chceme opět zvýšit atraktivitu hromadné dopravy," vysvětlil primátor Antonín Staněk. Přidal, že ostatní ceny jízdného se však novým nařízením nijak nemění.

Desetiměsíční pro školáky

Dvanáctiměsíční jízdenka nebude od 1. července jedinou novinkou.

Žáci, studenti do 26 let a také lidé, kteří pobírají starobní důchod či důchod pro 3. stupeň invalidity si budou moct pořídit jízdenku na deset měsíců za 1350 korun.

„S těmito novými cenově zvýhodněnými jízdenkami je možné očekávat zájem také cestujících z okolních obcí," uvedl Antonín Staněk.

Ti mohou v rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje jízdné zóny 71 Olomouc kombinovat při svých cestách do Olomouce či z Olomouce.

„Jako nejvýhodnější se pro ně jeví nákup roční jízdenky pro zónu 71 Olomouc a měsíční jízdenky pro ostatní zóny," přidal olomoucký primátor.

Od 1. března se současné vedení rozhodlo zajistit zcela bezplatnou přepravu v centrální zóně pro seniory nad 70 let. Tu si během března vyřídilo 5 819 seniorů.

Mobilní aplikace, nebo karta?

Radnice plánuje, že umožní nákup jízdného i v jiné než papírové podobě, a to buď pomocí aplikací na moderních telefonech či prostřednictvím čipových karet. Pravděpodobnější variantou se jeví mobilní aplikace.

„U čipových karet máme zkušenosti, že mnozí lidé je nechtějí používat, protože je tam určité riziko zneužití. Bezkontaktní kartu má navíc na sebe vždy navázaná nějaká banka," okomentoval Antonín Staněk s tím, že zavedení nové možnosti by se mělo uskutečnit ještě před termínem dalších voleb.

Nechceme mít aplikaci jen pro MHD, chceme to spojit s placením parkovného a třeba i některých dalších plateb," dodal primátor Staněk.