Alice Kouřilová má dva syny. Oba chodí na Základní školu svaté Voršily u olomoucké tržnice. Po cestě ze školy se denně setkávají se skupinkami opilých lidí, kteří postávají kolem stánků s alkoholickými nápoji či jídlem. Někteří z nich děti slovně i fyzicky obtěžují.

„Nelíbilo se mi to, proto jsem petici iniciovala,“ vysvětlila matka dvou synů. Nyní je ráda, že se vedení města rozhodlo proti popíjení alkoholu zakročit.

„Byl to jeden z požadavků naší petice. Synové jsou nyní v šesté a osmé třídě. Jejich vnímání okolí je citlivé. Není proto dobré, aby se setkávali s negativními vzory. Čím častěji je vidí, tím více se pro ně stávají normou. Doufám, že se situace na tržnici nyní změní,“ podotkla petentka.

Její názor sdílí i ředitel školy Zdeněk Navrátil, který se pod petici též podepsal.

„K vyhlášce mám jen dvě slova: výborně a díky. Jsem vděčný, že se to začne řešit,“ poznamenal ředitel.

Vykázat z místa a sebrat láhev

Radní se začali problémem s pitím na veřejnosti a žebráním zabývat nejen kvůli petici, ale také kvůli množícím se podnětům obyvatel města, kteří si stěžovali na opilé a otravné bezdomovce sdružující se u kostelů, supermarketů, na nádražích i v centru.

Připravili proto novou vyhlášku, která má zabránit popíjení alkoholických nápojů na ulici a zároveň zakáže žebrání.

„Chtěli jsme zvýšit pravomoci městské policie při řešení těchto problémů. Vyhláška dává strážníkům právo vykázat osobu z místa a odebrat jí láhev s alkoholem,“ popsal primátor města Martin Novotný.

Kde všude se nebude moci pít

Novým předpisem radní ve městě vytyčili místa, kde si nebudou moci lidé alkoholu na veřejnosti dopřávat.

Jde o všechny autobusové, vlakové a tramvajové zastávky, náměstí, ulice, tržiště, parky či centrum města.

„Dále jde o okolí dětských hřišť, školních a zdravotnických zařízení, prodejen potravin a kostelů,“ vyjmenoval primátor.

Vyhláška vymezuje tato místa:

1. Veřejná prostranství na území městské památkové rezervace (její rozsah je dán hranicí, která vede na severní straně od křižovatky ulic Studentské a Legionářské ulicí Studentskou a Dobrovského, na východní straně třídou Jiřího z Poděbrad, na jižní straně sleduje linii tereziánského opevnění, překračuje rameno řeky Moravy (Mlýnský potok) a pokračuje Aksamitovou ulicí a na západní straně probíhá třídou Svobody a Legionářskou zpět ke křižovatce s ulicí Studentskou. Je-li hranice městské památkové rezervace vedena ulicemi a vozovkami, zahrnuje vždy celý prostor nebo plochu těchto komunikací),
2. autobusové, tramvajové a vlakové zastávky v katastru města Olomouce a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od nich,
3. autobusová nádraží a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od autobusových nebo vlakových nádraží,
4. hřiště a dětská hřiště na území města Olomouce a veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od nich,
5. veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od předškolních, školních a školských zařízení na území města Olomouce,
6. veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od zdravotnických zařízení na území města Olomouce,
7. veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od objektů prodávajících potraviny na území města Olomouce,
8. veřejná prostranství v okruhu do 100 metrů od kostelů na území města Olomouce,
9. areály parků a parčíků na území města Olomouce.

Zdroj: MmOl

Pití v papírovém pytlíku jako v USA nehrozí

Zároveň vyloučil, že by bylo záměrem radnice ve městě vytvořit prohibiční systém jako funguje za oceánem, kdy si lidé nosí alkohol v papírových sáčcích a jakákoli konzumace alkoholu vyvolá zásah policie.

„Takovou represi nechceme. Jde nám o to řešit situace, kdy jsou s pitím alkoholických nápojů spojené jevy jako žebrání, obtěžování kolemjdoucích, znečišťování okolí, močení na veřejnosti,“ vysvětlil primátor.

Podle mluvčí městské policie Magdy Václavíková jen praxe ukáže, jestli může vyhláška fungovat.

Zároveň ujistila, že strážníci budou řešit případ od případu podle aktuální situace.

„Vše bude záležet na posouzení konkrétního strážníka. Případ může skončit domluvou nebo pokutou až tisíc korun,“ objasnila mluvčí.

Zhruba po půl roce chce radnice fungování vyhlášky spolu se strážníky vyhodnotit a na základě praktických zkušeností pak může vyhlášku upravit.