Rozšíření plošného zákazu o centrum města a širší okolí budovy krajského úřadu v pondělí schválili olomoučtí zastupitelé.

Důvodem byly opakované stížnosti občanů na narušování veřejného pořádku.

Pro konzumaci alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích na Dolním a Horním náměstí dosud platila výjimka z městské vyhlášky, zejména kvůli mnoha kulturním akcím, které na těchto místech v průběhu roku probíhají.

Lidé si však stěžovali na nepřizpůsobivé občany, kteří popíjeli na lavičkách alkohol, žebrali, pohoršovali kolemjdoucí a narušovali veřejný pořádek v centru Olomouce.

Úpravu stávající vyhlášky z těchto důvodů doporučila také rada města.

„Vyhláška prošla velkou debatou. Aby nedošlo k narušení kulturních akcí v centru města, budou se schvalovat dopředu. Pořadatelům bude město udělovat výjimky,“ sdělil primátor Miroslav Žbánek.

Na zahrádkách povoleno

Město kvůli změně vyhlášky oslovilo ministerstvo vnitro. To ji prověřilo a potvrdilo, že je v souladu se zákonem. Olomoučanů by se novinka podle primátora negativně dotknout neměla.

„Občané mohou nadále konzumovat alkoholické nápoje na předzahrádkách restaurací nebo v průběhu kulturních akcí, které budou na Horním a Dolním náměstí probíhat,“ ujistil primátor.

Zákaz konzumace alkoholu bude nově platit také v okruhu do 100 metrů od vstupu do sídla Krajského úřadu Olomouckého kraje. Dosud tam byl alkohol vyhláškou zapovězen ve vzdálenosti 50 metrů od vchodu do budovy. Toho ale nepřizpůsobiví lidé zneužívali a popíjeli alkohol na lavičkách umístěných jen pár metrů za hranicí této zóny.

Aby nebyl narušen průběh vánočních trhů, kde prodej punčů skončí 7. ledna příštího roku, vstoupí upravená vyhláška v platnost až o den později.

Víno v petce od kofoly

Obavy z toho, zda bude v praxi vymahatelná, neskrýval během pondělního zasedání zastupitel Martin Jirotka (SPD a SPOZ).

„Nemyslím si, že se zlepší vymahatelnost pro městskou policii. Obávám se, že pokud tam budou sedět bezdomovci s alkoholem v PET lahvích od nealkoholických nápojů, tak s nimi nic neuděláme. Měli bychom tlačit na zákonodárce, aby připravili zákon a abychom mohli účinně bojovat jinými možnostmi. Například trestním postihem, vykázáním z města nebo zákazem pobytu,“ navrhoval Martin Jirotka.

Strážníkům by při prokazování, zda občan na veřejném prostranství popíjí alkoholický nápoj, mělo podle primátora pomoci nové vybavení.

„Možností je například detekce alkoholu v lahvích prostřednictvím certifikovaných přístrojů, které postupně zkoušíme a vyhodnocujeme. Měly by se stát jedním z nástrojů proti osobám, které narušují veřejný pořádek,“ dodal Miroslav Žbánek.

Strážníci testují lahve novým přístrojem, alkohol zabavují

Speciální přístroj určený ke zjištění obsahu alkoholu v lahvích, kartonových krabicích a dalších nádobách už využívají olomoučtí strážníci. Díky měření provedenému přímo na ulici mohou lidem, kteří porušují vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích, lahve nebo kartonové krabice na místě zabavit.

close Popíjení na veřejnosti. Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Vít Černý zoom_in Městská policie v Olomouci využívá ke zjištění přítomnosti alkoholu v lahvích či kartonových krabicích certifikovaný přístroj.

„Při pozitivním zjištění je strážník oprávněn odejmout takovou věc jako důkazní materiál pro následné správní řízení u přestupkové komise,“ popsal mluvčí Petr Čunderle.

Olomoučtí strážníci mají s novým vybavením pozitivní zkušenosti. V letošním roce opakovaně několik lahví alkoholických nápojů nepřizpůsobivým občanům porušujícím vyhlášku zapovídající konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích zabavili.

Povědomí o této novince se již podle mluvčího městské policie rozšířilo i mezi osoby bez domova, které vyhlášku porušují.

„Odejmutí nádoby s alkoholem je patrně nejvýraznější okamžité řešení na místě zjištění protiprávního jednání. Ukládané finanční sankce se z důvodu praktické nevymahatelnosti míjejí účinkem,“ konstatoval Petr Čunderle. (mak)