Příležitost rozkvést tak má nejen centrum samotné, ale i důležité ulice a příjezdové komunikace.

S pomocí evropských dotací se tak už nyní začínají vracet stromy do ulice Lipenské i na třídu Kosmonautů.

„V rámci projektu se sází sto sedmdesát stromů a více než tisícovka kvetoucích keřů na dvoukilometrovém úseku ulice Lipenské. Třídu Kosmonautů bude lemovat nově vysázený zhruba půlkilometrový úsek aleje s jerlíny, javory či okrasnými třešněmi. Celkem jednasedmdesát vysázených stromů doplní na tři tisíce keřů,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Nad rámec projektu se na třídě Kosmonautů objeví ještě 330 metrů čtverečných nových květinových záhonů, které budou osázeny 5 000 letničkami.

Hezčí třída Svobody i přednádraží

O květinovou výsadbu se zkrášlí i prostor před hlavním nádražím, kde stávající zvýšené kontejnery se stromy rozkvetou květinovou podsadbou letniček. Hlavní estetický efekt bude možné obdivovat od června do poloviny podzimu.

Jako další vhodné místo pro ozelenění a zbarvení města formou květinového pásu byla zahradníky Výstaviště Flora Olomouc vybrána ulice Brněnská.

„Výsledným efektem bude pestrý květinový koberec lemující hlavní přístupovou magistrálu do města směrem od Brna. První květy by se měly objevit v tramvajovém pásu v úseku od zastávky Wolkerova po zastávku Fakultní nemocnice v průběhu června. Hlavní období květu letničkových směsí nastane v průběhu prázdnin a dle průběhu počasí vydrží kvést až do začátku podzimu,“ řekl ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.

Zcela zásadní proměny se dočká i stávající úprava květinových záhonů na třídě Svobody. Havarijní dřevěné obruby vyvýšených záhonů budou odstraněny a nahradí je terénní modelace s výsadbou trvalek.

„Do příštího roku bude probíhat příprava projektu nové podoby zdejší zeleně a současně se uskuteční výsadby trvalek a cibulovin. S aktuální realizací terénních úprav začnou zahradníci již letos po odkvětu stávajících cibulovin,“ popsal vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Květy v národních barvách

Květiny se vrátí také do samotného centra města. Jako pocta stému výročí vzniku Československé republiky rozkvetou v národních barvách obě historická náměstí i budova radnice.

V barvách červenobílé tak letos pokvete na Horním náměstí celkem deset pyramid osázených pelargoniemi a surfiniemi, okna radnice ozdobí převislé muškáty ve stejné barevné kombinaci.

Dolní náměstí letos zcela nově zkrášlí květiny na sloupech veřejného osvětlení, kde budou instalovány závěsné nádoby.

Květinová výzdoba bude obě historická náměstí zdobit od poloviny května a kvést vydrží minimálně do poloviny října.