V úterý večer dosahovala Morava v Olomouci druhého stupně a odborníci očekávali, že třetí stupeň, stav ohrožení, by neměl být dosažen. Byl jen těsně. Měření se však rozcházela, správce toku evidoval stále druhý stupeň. Směrodatné je však měření Českého hydrometeorologického ústavu.

„Hynkov, což je nejbližší měrný bod nad Olomoucí, jde už poslední čtyři hodiny dolů. Provádíme monitoring toku, kolegové budou za chvíli provádět i záběry dronem, a je jednoznačné, že Morava v Olomouci už začíná kulminovat,“ sdělil ve středu po 8. hodině tajemník povodňové komise města Jan Langr.

V souvislosti s nastalým třetím stupněm by podle tajemníka už neměla být přijata žádná další opatření. Nejbližší vývoj povodňové situace v krajském městě je již dobře předvídatelný.

„To nejhorší už má Olomouc za sebou. Bude docházet jen k poklesu hladiny a stabilizaci situace,“ ujistil Jan Langr.

Jezero v Litovli před železniční tratí. Voda dostoupala k několika domům v Palackého ulici

Jezero v Litovli před železniční tratí. Voda dostoupala k několika domům v Palackého ulici. | Video: Tauberová Daniela

V dosavadních etapách vybudovaná protipovodňová opatření fungují podle odborníků velmi dobře.

„Zkapacitněním oblasti u Bristolu se ulevilo prostoru v Domovině, u soutoku s Mlýnským potokem, což je jeden z nejvíce problematických úseků, jde zejména o zpětný nátok. Pozitivní jsou vlivy na Lazce a Černovír. Tím, že se voda nezadržuje v užším hrdle koryta, a volně proudí, vyhnuli jsme se několika problémům. Opatření se projevila velmi pozitivně,“ poukázal tajemník povodňové komise města.

Aktuálně je úroveň protipovodňových opatření taková, že by Olomouc dokázala bezpečně provést třiceti až padesátiletou povodeň. „Což odpovídá jarní povodni v roce 2006. Jsme dnes výrazně jinde,“ doplnil.

Podle Povodí Moravy, správce toku, prokázala nákladná stavba v centru Olomouce svoji efektivitu. „Na první zaplavení náplavky nečekala pouze média a obyvatelé Olomouce, ale taky my vodohospodáři. Situace ale zejména jasně upozornila na to, ze riziko povodni je zde stále přítomné i v zimním a dokonce vánočním období,“ reagoval ve středu mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

„Přitom v souvislosti s pořádáním vánočních trhů na náplavce jsme zaznamenali částečnou bagatelizaci rizika povodni v zimním období,“ podotkl.Vzedmutá hladina Moravy přilákala na břehy a mosty Olomoučany. Sledovali rozbouřený živel a pořizovali si fotografie. Nejvíce rušno bylo dopoledne například u mostu u kojeneckého ústavu na Nových Sadech.

Problémy, které se v posledních dnech a hodinách vyskytly, byly spíše lokálního charakteru. Vyšší hladina Moravy například komplikuje situaci na Nových Sadech, kde voda zasáhla výstavbu odlehčovací komory, která probíhá na páteřní kanalizační síti. Pracovníci havarijní skupiny města a provozu čističky přijali potřebná preventivní opatření.

Pozorní i nadále by měli být majitelé nemovitosti, kteří mají suterénní prostory v blízkosti toků, kvůli zvýšené spodní hladině vody a stejně tak platí i obezřetnost při pohybu lidí v blízkosti rozvodněných toků.

V souvislosti s vysokou hladinou vodních toků dále upozorňují odborníci i na možnou migraci zvěře. „Některé druhy zvířat se tak mohou dostat blíže do zastavěného území, což není v takovém případě nic výjimečného. Nicméně v případě nálezu uhynulého zvířete, prosíme o oznámení tohoto výskytu na technické služby,“ radí vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Situaci na vodních tocích a hydrometeorologickou předpověď nadále nepřetržitě monitoruje havarijní služba města Olomouce.Vzhledem k předpovědi meteorologů se v následujících dnech očekává pokles průtoků na vodních tocích a postupné odeznívání stupňů povodňové aktivity.