„Sál je zabezpečen. V krajních částech jsme postavili lešení, na které jsme zavěsili bezpečnostní sítě a plachty. Úpravy jsou schválené statikem. Je vyloučeno, že by na někoho případně mohl spadnout úlomek omítky. Průchod expozicí na zcela bezpečný,“ popisoval ředitel VMO Jakub Ráliš.

Na Velikonoce čeká návštěvníky zpestření

Muzeum muselo kvůli zajištění sálu předělat elektroinstalace, včetně nového osvětlení. „Do expozice jako takové jsme nemuseli zasahovat. Chystáme však její zajímavé úpravy například na Velikonoce - v duchu Velikonoce pohledem dětí,“ naznačil tematické ladění úspěšné přehlídky ředitel muzea.

Na nezbytné havarijní opravy poskytl VMO finance Olomoucký kraj ve výši 500 tisíc korun.

Vlastivědné muzeum v Olomouci
Sítě v sále, nebo konec? Olomoucké muzeum hledá, jak zachránit úspěšnou výstavu

Výstavu nesoucí název Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století, kterou si za první měsíc prohlédlo na 3000 návštěvníků, prodlouží muzeum kvůli uzávěře do října.

Otevřeno bude až do října, pak dojde na opravy

„Následně dojde k vyklizení kostela a začnou opravy. Předpoklad je, že potrvají půl roku,“ uvedl ředitel. „Na podzim 2024 bychom chtěli představit výstavu o palných zbraních - měla být hlavní výstavou v příštím roce. Posuneme ji a poběží celý rok 2025,“ nastínil.

Problém s klenbou ve výstavním sále svaté Kláry není nový. Ví o něm vlastník objektu, kterým je Olomoucký kraj, i vedení VMO několik let. Statik se už dříve vyjadřoval, že oprava je nutná. Existuje projekt i stavební povolení. Opravy si vyžádají 4,5 milionu korun.

Výstava Dětský svět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, prosinec 2022.
Mončičáci i "gramec". Dětský svět v Olomouci oživuje vzpomínky

Muzeum sídlí na náměstí Republiky v komplexu někdejšího kláštera klarisek s kostelem sv. Kláry. Původně gotický klášter byl barokně přestavěn v druhé polovině 18. století a je památkově chráněn. Klášter byl zrušen roku 1782 dekretem císaře Josefa II. a jeho budovy byly využívány k různým účelům. Hlavním sídlem VMO je od roku 1951.