Místo vánočních trhů bude v centru Olomouce probíhat zimní jarmark, který návštěvníkům nabídne program s ukázkami práce uměleckého kováře, řezbářů a dalších řemeslníků i prodej řemeslných výrobků.

Centrum města oživí už od pátku 3. prosince.

Vánoční trhy v Olomouci ve čtvrtek 25. listopadu 2021
Vědci k zavření vánočních trhů: Špatný krok, není důvod

„Hledali jsme cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové dobré řešení najít,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek s tím, že radnice nechtěla jít jít cestou formálního přejmenování trhů a obcházení nařízení.

Pořadatelem zimního jarmarku bude výstaviště Flora, které už má zkušenosti s organizováním jarních a letních farmářských trhů.

Prodejci zákazníkům nabídnou rukodělné výrobky, vánoční ozdoby, adventní věnce, svíčky i trvanlivé potraviny, uzeniny, koření, vánoční stromky a živé kapry. Potraviny k okamžité spotřebě tam ale ke koupi nebudou.

Vánoční tramvaj v Olomouci s novou LED výzdobou, listopad 2021
Vánočně rozzářená tramvaj v Olomouci. Jak se vám líbí novinka?

Stánky zůstanou, bude jich ale méně

Prodávat se bude ve stáncích, které už v centru města stojí, otevřeno jich má být výrazně méně než na původních vánočních trzích, což umožní větší rozestupy mezi lidmi.

„Jednání o konkrétní podobě zimního jarmarku dnes pokračují, přesný počet prodejců a sortiment budou upřesněny. V centru města zůstane zachována sváteční výzdoba i osvětlení,“ sdělil mluvčí města Michal Folta s tím, že jarmark potrvá do 23. prosince.