V loňském roce mohli Olomoučané na vánočních trzích poprvé ochutnat horkou meruňku, letos k ní přibyla ještě švestka.

„Je to naše novinka. Základem nealkoholického nápoje je meruňkový nebo švestkový nektar. Horká meruňka voní po skořici, badyánu a kardamomu, švestka zase po perníkovém koření,“ popsal Pavel Gála.

Vánoční trhy na olomoucké náplavce 7. prosince 2023
Nával na náplavce. Adventní premiéra táhne, ohňové show tleskaly davy

Všechno, co bratři Gálovi na trzích nabízejí, je vyrobeno z ovoce, které vyrostlo a dozrálo v jejich sadech.

„Měli jsme je v rodině vždycky, ale menší, rodiče se starali o zhruba dvě stovky stromů. Když jsme se s bratrem Tomášem rozhodovali o budoucí profesi, shodli jsme se, že budeme ´dělat´ ovoce. Postupně jsme vysázeli okolo deseti tisíc nových stromků,“ vzpomněl na začátky podnikání spolumajitel rodinné firmy.

Vánoční trhy v Olomouci 2023, nabídka občerstvení
Kolik za punč a jídlo na vánočních trzích v Olomouci? Tady je nabídka a ceny

V sadech na Velkopavlovicku každoročně dozrávají meruňky, švestky a hrušky. Část úrody Gálovi suší bez přidaného cukru a konzervačních přípravků.

Vyrábějí také džemy, povidla, meruňkový a švestkový nektar. Zakládají si na tom, aby ovoce bylo při sklizni vyzrálé a šťavnaté.

„Naše džemy obsahují hodně ovoce a málo cukru. Povidla vaříme osmačtyřicet hodin, díky tomu zhoustnou a neobsahují přidaný cukr. Ve všem, co vyrábíme, jdeme proti proudu. Snažíme se do našich výrobků nepřidávat žádné umělé konzervanty,“ vysvětlil Pavel Gála.

Vyberte nejkrásnější vánoční strom na Olomoucku 2023
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Olomoucku

S bratrem Tomášem stráví v průběhu roku spoustu času v sadech, nejvíc je ale zaměstnává zpracování úrody.

„Naší filozofií je, že stromy sázíme, staráme se o ně, ovoce si sami sklidíme, zpracujeme a pak ještě prodáváme hotové výrobky. Je to celý koloběh a je zachycený i na našich originálních etiketách. Těší nás kladné ohlasy zákazníků. Horká meruňka Olomoučanům zachutnala už loni a letos se pro ni k našemu stánku opět vracejí,“ dodal spolumajitel sadů.