Olomoucké Horní náměstí letos zdobí čtyřicetiletá jedle. Pochází z Hluboček, kde rostla na hranici dvou pozemků a ohrožovala bezpečnost okolních domů.

„Sazeničku přinesla z lesa zhruba před čtyřiceti lety moje tehdy malá neteř a zasadila ji na naprosto nevhodném místě. Pro radost jsme jí tam jedličku nechali, ale postupně strom vyrostl tak, že začal ohrožovat nejen náš dům, ale i dům sousedů. Proto jsme se rozhodli strom pokácet, a protože je jedle krásně pravidelná a hezky rostlá, nabídli jsme ji městu jako vánoční strom,“ popsal příběh letošního olomouckého vánočního stromu jeho majitel František Opletal z Hluboček.

Otevření Vánočních trhů v Olomouci. Pátek 18. listopadu 2022
Vánoční trhy v Olomouci otevřely. Náměstí zaplnily punče i pecky od Queen

Vánoční trhy se konají do 23. prosince na obou náměstích a na tržnici. Ve stáncích nechybí keramika, adventní věnce, vánoční ozdoby a dekorace, kovářské, textilní či dřevěné výrobky nebo včelí produkty. Z jídla a pití jsou k mání punče v mnoha variacích, uzeniny, grilovaná masa, klobásy nebo sýry, orientální speciality, makrely na dřevěném uhlí, slovenské halušky nebo čerstvé trdelníky.

Na pódiu na Horním náměstí vystoupí známé soubory a interpreti jako Bára Basiková, Turbo, Pavel Dobeš nebo Poutníci. Prostor dostanou i olomoucké kapely a zpěváci.

Ve středu 7. prosince od 18 hodin se uskuteční tradiční zpívání koled s Deníkem a dětským souborem Kassiopea.