„Skauti z Velkého Týnce, místní části Čechovice pak jedou autem do Týnce, do domova důchodců ve Velké Bystřici, na farní úřady i za starosty. Jedeme také do Vojenského prostoru Libavá, kde na nás ve městě Libavá budou čekat školáci a rodiče, aby si světlo odpálili a pak přejíždíme do Staré Vody. Symbolicky tam zapálíme Betlémské světlo v obnovené kapli, nad Královskou studánkou i v kostele a na hřbitově," popsal sobotní program a trasu Jan Pečínka, zástupce vedoucího skautského oddílu ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Poznamenal, že do rozvozu Betlémského světla se zapojili už v roce 1992.

„Lidé ví, že přijedeme a čekají na nás. Mají nachystané svíčky a přebírají si ho. Pro mě osobně je Betlémské světlo znamením, že jsou Vánoce za dveřmi," doplnil.

Na vlak, který přijel na čas, čekal i Pavel Zacpal se synem Davidem. Kvůli plamínku z Betléma si museli trochu přivstat.

„Pro betlémské světlo si chodíme, dostaneme ho buď od známých nebo si pro něj jdeme do kostela. Dneska jsme si však přivstali a šli jsme si pro něj přímo na nádraží," sdělil Pavel Zacpal.

Světlo se rozhořelo v petrolejkách, svíčkách v lampách a sklenicích a skauti se s ním vydali do města, do několika kostelů a far.

Jeden z prvních plamínků v sobotu dopoledne rozzářil v olomouckém chrámu sv. Václava.

„Světlo roznáším už podruhé, symbolicky šíříme boží radost. Sám si jej vezmu ale až 24. prosince, bydlím kousek od katedrály a zajdu si pro něj tam," řekl dvaadvacetiletý skaut Jan Ševčík.

Ne nákupy, ale láska

Ten spolu s kamarádem plamínek přinesli i do domácnosti olomouckého biskupa Josefa Hrdličky.

„Betlémské světlo, jako skutečný oheň z Betléma, kde se Ježíš Kristus narodil, lidi sbližuje a spojuje. Připomíná nám vlastní jádro Vánoc, které není v nakupování nebo v nějaké křeči, ale v lásce, která se nám narodila, v Ježíši Kristu," doplnil Josef Hrdlička.

V neděli 22. prosince předají skauti Betlémské světlo v katedrále sv. Václava v Olomouci arcibiskupu Janu Graubnerovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života. Slavnostní mše se uskuteční v 10 hodin.

V krajském městě si lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z kostelů nebo na Štědrý den ke Sloupu Nejsvětější Trojice na olomoucké Horním náměstí, kde jej budou skauti a skautky rozdávat od 9 do 15 hodin.

Více informací je uvedeno na www.betlemskesvetlo.cz