Přípravy na transport mohutného jehličnanu, který do nedělního rána stál v zahrádce kousek od jedné z autobusových zastávek v Dubu nad Moravou, si nenechalo ujít několik místních. Mezi nimi byl i Pavel Peřina, který strom přihlásil do soutěže vypsané městem Olomouc.

„Četl jsem v Olomouckém deníku, že radnice hledá vhodný vánoční stromeček. Darovat ho se nám zdálo jako dobrý nápad. Strom rostl na pozemku rodičů, měli jsme strach, že při silnějším větru na někoho spadne. Sázela ho moje maminka," vyprávěl příběh dřeviny. Kromě toho zvedaly jeho kořeny nedalekou garáž a asfaltovou cestu.

Smrk Peřinových dokázal porazit v soutěži města čtrnáct konkurentů.

„Jedna nabídka byla až z Frýdku Místku. Na Olomoucku jsme vybírali asi z deseti stromů. Zvažovali jsme ještě stromy v Holici a Slavoníně, ale nakonec zvítězil tento," přiblížil za olomouckou radnici vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Tímto způsobem hledá oddělení vánoční stromeček už od roku 2009.

Před polednem v Olomouci

Kolem půl desáté už ležel smrk naložený na nákladním voze a mířil z Dubu nad Moravou do centra Olomouce. Tam se dostal někdy po půl jedenácté dopoledne.

Než dělníci vše připravili, zabralo jim to asi hodinu. Vzápětí už slavnostně dopadl stromek před zraky lidí, kteří vše zaznamenávali na fotoaparáty, do otvoru v dlažebních kostkách nedaleko olomouckého orloje.

Aby se stal opravdu vánočním, chybí mu ještě výzdoba.

„Zdobení bude probíhat od pondělí do středy. Zdobit budeme i radnici, ulice a lampy," upřesnil Radim Schubert.

Kromě toho, že bude smrk krásný, bude i ekologický – osvětlený totiž bude led diodami.

Prozatím nemá kromě baněk a světel ještě urostlý smrk jméno.

To dostane na základě výsledků ankety příští neděli při slavnostním rozsvěcování, které se bude konat v 18 hodin.

Následně odstartují na náměstí vánoční trhy.