Od úterka již dodává do systému aktuální data o koncentracích polétavého prachu v ovzduší.

Měření srovnatelné s ostatními stanicemi v celostátní síti potřebují meteorologové, ale i úřady. Pro vydání upozornění o smogu, které platí v těchto dnech, doposud musely situaci v krajském městě domodelovávat podle údajů naměřených v Prostějově a Přerově.

„Stanice byla ve zkušebním provozu, v úterý jsme údaje začali zveřejňovat. Zatím polétavý prach. Tato data jsou platná. U ostatních ještě probíhá zkušební provoz a zveřejněna budou do konce roku,“ sdělil vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ Libor Černikovský.

Už nemusí znečištění dohadovat

Meteorologové přišli o automatizovanou stanici v Olomouci před několika lety, kdy musela ustoupit proměně prostranství nedaleko zimního stadionu.

Poté dlouho hledali vhodnou lokalitu. Stalo se i to, že pozemek našli, avšak jednání ztroskotala. Potřebovali nájemní smlouvu, která by zaručovala dlouhodobé měření.

Na to, až se stanice ČHMÚ zapojí do systému, netrpělivě čekali na krajském úřadě. Při vyhlašování upozornění na smogovou situaci doposud byli odkázáni pouze na domodelovávání dat na základě údajů z automatických stanic v Přerově a Prostějově.

„Zprovoznění stanice v Olomouci velmi vítáme. Už nemusíme odhadovat situaci ve městě podle modelů, které máme k dispozici. Je to takzvaná pozaďová stanice. Zatím jsou zobrazována data PM10, polétavý prach, což v tomto období inverze je velmi užitečné,“ reagovala vedoucí oddělení ochrany životního prostředí olomouckého krajského úřadu Zuzana Ochmanová.

Nejsme optimisty

Krajský úřad v pondělí vydal upozornění na zvýšené koncentrace polétavého prachu v největších městech regionu a zatím ho rušit nebude.

„Například v Přerově foukl vítr a hodnoty šly dolů, ale výhled do konce týdne není dobrý, inverzní charakter počasí má přetrvávat. Nejsme optimisty, že večerní hodnoty půjdou pod 100 mikrogramů na metr krychlový. Upozornění zatím nebudeme stahovat,“ uvedla Ochmanová.

Podle Radko Hradila ze Zdravotního ústavu v Olomouci, který jako jediný provozoval takzvanou pozaďovou stanici v krajském městě, v posledních hodinách koncentrace polétavého prachu klesaly.

„Zatímco v pondělí a úterý koncentrace přesahovaly 100 mikrogramů na metr krychlový, aktuálně jsme na 30 a hodnoty se zatím nezvedají. Uvidíme v dalších hodinách. Se stanicí ČHMÚ měříme srovnatelné hodnoty s tím rozdílem, že na naší stanici nastal pokles dříve,“ komentoval Hradil.