Na místě, kde v minulosti stála největší olomoucká diskotéka Dance Hall Envelopa, už v těchto dnech dostává svoji podobu unikátní univerzitní centrum, ve kterém se budou setkávat věda a výzkum s komerční sférou.

„V areálu, který se začlení do stávajícího univerzitního kampusu, vznikne Centrum inovací a transferu UP. V něm a v návaznosti na něj by měly vznikat inovativní firmy jak s technologickým, tak znalostním zaměřením. Půjde především o firmy v oborech zahrnujících optiku, zdravotnictví, nové materiály, ale také pedagogiku, filozofii, právo, IT či kreativní průmysl,“ přiblížil mluvčí UP Egon Havrlant.

Firmy, které budou mít sídlo v této unikátní budově, využijí podle mluvčího potenciál spolupráce s UP a tím mohou lépe akcelerovat svůj byznys. „V budově se počítá se zasídlením nových firem vznikajících při UP. Naleznou zde příjemný coworking, kde budou moci navázat spolupráci či si rovnou pronajmout kancelář nebo laboratoř pro svou práci,“ sdělil mluvčí.

Stavba už nyní zaujme kolemjdoucí například zelenou fasádou s rostlinami. Ty bude zalévat dešťovka. K odpočinku bude v novostavbě sloužit atrium a také terasa na střeše budovy. V přízemí budou vedle vnitřních parkovacích stání také dvě obchodní jednotky, ve vyšších patrech potom kanceláře, laboratoře, prostor pro coworking a jednací místnosti.

Podívejte se na fotogalerii ze začátku bouracích prací:

Fotogalerie: Bývalá diskotéka Envelopa jde k zemi

„Celý areál je navržen se zřetelem k udržitelnosti, takže na fasádě budou plochy s vysázenými rostlinami, které se budou zalévat zachytávanou dešťovou vodou, a v okolí je plánováno množství zeleně, čímž se bude celý prostor přirozeně ochlazovat,“ dodal Havrlant.

První nájemníky by centrum mohlo přivítat již letos na podzim.

UP počítá s náklady na stavbu ve výši cca 170 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, přičemž tato částka je ze tří čtvrtin spolufinancována z fondů Evropské unie.