Vánoční kapry prodává Marcel Klauda u stánku na Horním Lánu už dvě desítky let. Každoročně je tam s ním jeho kamarád Alois Juránek.

„Já jsem inženýr rybářství, Lojza má vysokou školu v oboru zoologie. Oba jsme sportovní rybáři a zároveň jsme členy rybářské stráže. Zákazníkům, kteří si k nám přijdou pro kapry, se snažíme vyjít maximálně vstříc. Ač ryby od loňska mírně zdražily, kompletní zpracování stále máme jen za 150 korun, což je určitě nejlevnější ve městě,“ míní Marcel Klauda.

Za kolik se prodávali kapři v Olomouci loni? Více zde

Prodej vánočních kaprů u OC Šantovka v Olomouci, 20. 12. 2022
V Olomouci už se prodávají kapři. Kolik letos stojí?

Zákazníci ke stánku před místním supermarketem přicházejí už od středečního rána a zjišťují, jaká je nabídka a ceny. „První dva dny prodeje je to ještě takzvaně pohoda a všechno zvládáme jen ve dvou. Pak už ale musíme mít kvůli náporu dalšího kolegu na výpomoc a přibíráme ještě pokladní, aby zákazníci nemuseli stát příliš dlouhé fronty. Za těch dvacet let máme stálou klientelu a často už předem víme, kdo bude chtít kapra tříkilového a kdo si tradičně dopřeje třeba osmikilového,“ popsal Alois Juránek.

Pro čerstvou rybu na vánoční stůl si lidé mohou zajet také přímo na sádky v Šumvaldu u Uničova. Za kilogram kapra tam zákazníci platí jednotnou cenu 125 korun, rybu si mohou také nechat zpracovat.

Tradiční výlov rybníka v Šumvaldu u Uničova opět přitáhl lidi z širokého okolí.
VIDEO: Výlovu v Šumvaldu počasí přálo. Lidé se bavili a hodovali

Až do 23. prosince na sádkách koupí rovněž amura, candáta, sumce nebo pstruha. „Většina zákazníků jezdí pro tradičního kapra, vynikající ryba je ale také sumec. Kapra doporučuji připravit klasicky, jen sůl a trojobal, nic dalšího už není potřeba. Vždycky říkám, že ryba se dá nejvíc zkazit tím, že lidé příliš experimentují a použijí větší množství bylinek nebo koření. Já jsem zastáncem jednoduchosti a přirozené chuti kapřího masa,“ řekl majitel rybářství Martin Horák.

Ceny - stánek Horní Lán v Olomouci:

Kapr 1. jakost - 135 korun za kilogram
Kapr výběr - 144 korun za kilogram

Ceny - sádky Nová Dědina:

Kapr obecný - 125 korun za kilogram
Amur bílý - 130 korun za kilogram
Candát obecný - 440 korun za kilogram
Sumec velký - 330 korun za kilogram
Pstruh duhový - 195 korun za kilogram
Pstruh lososový - 240 korun za kilogram