Turisty má letos přilákat kampaň se sloganem Olomouc – léto na pohodu, která město ukazuje jako skvělou outdoorovou destinaci.

„Vycházíme z toho, že většina Čechů bude chtít trávit letní dovolenou v tuzemsku a že známé destinace budou přeplněné. Pro cyklovýlety a vodní turistiku je Olomouc ideální. My ale můžeme navíc nabídnout i památky, hudební festival a bohaté průvodcovské služby,“ vysvětlila náměstkyně pro cestovní ruch, kulturu a sport Markéta Záleská.

Outdoorové aktivity a servis vodákům nabízí camping Krásná Morava, který má nové nájemce.

„Orientujeme se na klid, bezpečí, příjemné prostředí a kvalitní služby. Nabízíme také příměstský tábor a stellplatzy pro karavany,“ řekla provozovatelka kempu Michaela Chytilová.

Nové cyklomapy a infocentrum

Cyklisté dostanou v olomouckém informačním centru nové cyklomapy s osvědčenými trasami. Informace o cyklovýletech nabídne nové informační centrum za pavilonem A na výstavišti Flora. Zájemcům tam poradí také s objednávkami vyhlídkových plaveb Ololodí.

Na venkovní pobyt je zaměřená městská outdoorová hra S kočičkou Olou po Olomouci. Rodiny s dětmi mohou jednotlivá stanoviště procházet od půlky června až do konce září.

Po tříleté pauze mohou lidé opět vystoupat na věž opravené radnice. Veřejnosti se ochoz radniční věže otevře v sobotu 19. června. Vstup zdarma bude vždy v 10, 13 a 15 hodin.

Nově si je v radniční věži možné prohlédnout expozici s pokojíkem věžníka. Zájemci si mohou objednat rovněž prohlídku města Olomouc v kostce, jejíž součástí je výstup na věž nebo prohlídku slavnostního sálu v Základní škole Komenium.

Od července má být přístupná také vyhlídka z věže kostela svatého Mořice.

Turistický vláček začne jezdit 24. června z Dolního náměstí. V provozu bude každý čtvrtek, jízda přijde na 50 korun, vláček bude v provozu až do 9. září.

Příjemné kulturní zážitky nabídne každý pátek a sobotu multižánrový hudební festival Večerní pohoda u Trojice. Nebudou chybět ani nedělní promenádní koncerty ve Smetanových sadech.

Květinová výzdoba i větrníky

Město oživí také letní květinová výzdoba. Letničky pokvetou mezi Arionovou kašnou a sloupem Nejsvětější trojice, v okolí infocentra a také ve speciálním zákoutí pod slunečními hodinami.

Novinkou ve výzdobě města budou větrníky, které zaplní prostor nad hlavami chodců v ulici 28. října mezi nákupní galerií Moritz a Horním náměstím. 

„Podobné instalace jsou v evropských městech časté, obvykle je ale tvoří deštníky. My jsme se chtěli návštěvníky osvěžit vánkem a letním pohybem. Stejné větrníky budou i v nabídce Informačního centra,“ vysvětlila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Turisté si opět mohou pořídit turistickou kartu a využít volné vstupy nebo slevy do muzeí, památek a galerií v celém Olomouckém kraji.

„Turisté, kteří v Olomouci přespí dvě noci, si ji mohou vyzvednout na přepážce informačního centra zdarma. Nabídka platí po celé prázdniny nebo do vyčerpání zásob,“ sdělila vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu Karin Vykydalová.

Kdo bude mít zájem, může vyrazit na prohlídky olomouckých vil nazvané Za branami města nebo absolvovat prohlídku vily Primavesi či olomouckých kostelů s průvodcem.

„Kromě katedrály jsou to letos i kostel svatého Michala, Husův sbor, Arcibiskupský palác a bazilika minor na Svatém Kopečku, která má rovněž novou prohlídkovou trasu a muzejní expozici,“ vyjmenovala vedoucí oddělení cestovního ruchu Lucie Bartovská. 

Street art i sochy v ulicích

Olomoucké ulice opět zpestří tradiční street art festival a festival Sculpture line.

„Jisté je, že před přírodovědeckou fakultou se objeví plastika Dynamikon Stefana Milkova, další dvě díla i jejich umístění jsou ještě v jednání,“ popsal záměry vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Nová díla street artu letos obohatí olomoucký Telegraph, podloubí v Zámečnické ulici nebo vysokoškolské koleje. V červnu a červenci budou v rámci street art festivalu probíhat také komentované prohlídky. „To tady bude malovat berlínské duo Die Geniesser,“ doplnil Radim Schubert.

Připravena je také nová soutěž pro milovníky Olomouce. Kovová plastika červeného srdce se bude postupně stěhovat po různých místech a zákoutích města. Lidé se u ní mohou vyfotit a zapojit se do soutěže o turistické karty a olomoucké suvenýry.

Kdo se chce dozvědět zajímavosti o osudech slavných osobností v našem městě, může si v podloubí radnice vyzvednout novou publikaci Olomoucké příběhy.