„Teplárna řeší závadu na technologii,“ uvedl před 19. hodinou k úniku škodlivin do ovzduší Magistrát města Olomouce na sociální síti.

Podle informací ze společnosti Veolia a hasičů aktuální situace podle magistrátu neohrožuje obyvatele.

„V případě, že by se cokoli změnilo, budeme o tom neprodleně informovat a přijmeme nezbytná opatření,“ uvedl magistrát.

Lokální snížení kvality ovzduší

V souvislosti se závadou na technologii může dojít k lokálnímu snížení kvality ovzduší ve městě.

Podle pracovníků skupiny Veolia se nejedná o mimořádnou událost. „Nic nehrozí. Nejsou omezeny nebo pozastaveny dodávky teplé vody a topné vody,“ sdělil po 19. hodině Olomouckému deníku pracovník dispečinku společnosti Olterm & TD Olomouc, jež patří skupině Veolia Energie ČR a Olomouci.

Jak večer upřesnila mluvčí skupiny Veolia ČR Marcela Dvořáková, v teplárně došlo k poruše na zařízení pro přípravu paliva.

„Aby teplárna zajistila dodávky tepla a hlavně teplé vody pro své zákazníky, musela dočasně (v době od 17:55 do 19:05) stabilizovat spalování pomocí lehkého topného oleje,“ vysvětila. „To bohužel způsobilo viditelnou kouřovou vlečku z jejího komína,“ sdělila Olomouckému deníku.

Jakmile se podařilo tuto poruchu odstranit, vrátila se teplárna podle mluvčí k běžnému provozu na uhlí. „Dodávky tepla a teplé vody našim zákazníkům nebyly nijak omezeny. I přesto učiníme maximum, aby se podobná situace již neopakovala,“ uzavřela Marcela Dvořáková.

Zásobuje 29 tisíc domácností

Olomoucká teplárna spadá pod Veolii Energii ČR a v posledních letech významně investuje do dekarbonizace. První fáze proběhla v letech 2022 a 2023, kdy došlo k rekonstrukci kotle K3 na černé uhlí na spalování zemního plynu. Další kotel na černé uhlí, K5, přejde na šetrnější palivo do roku 2030.

Vloni společnost v Olomouci dokončila část rozsáhlé rekonstrukce páteřního teplárenského potrubí – jedná se o přípravu celé soustavy na odchod Olomouce od spalování uhlí. Veolia prostřednictvím společnosti Olterm & TD Olomouc zásobuje teplem 29 tisíc domácností a řadu škol, institucí a podniků.