Od úterý je kvůli obnově povrchu vozovky na hlavním tahu Olomouc – Šternberk uzavřený půldruhého kilometru dlouhý úsek od Dolan směrem na krajské město.

Přitom u Dolan silničáři už nějakou dobu staví most, takže zde řídí kyvadlový průjezd semafor.

Vozovku mezi obcí Dolany a odbočkou na Tovéř vyfrézovali silničáři již koncem minulého týdne. Od úterního rána rána je už zcela neprůjezdná, a tak musejí řidiči projíždět přes obě obce po objížďce.

„Budou to tudy objíždět ještě dva týdny. Musíme to vydržet, i když je to velmi nepříjemné. Na druhou stranu i my budeme chtít v příštím roce opravovat silnice, takže zase kvůli nám bude objížďka jinde. Bylo velmi férové, když přišla do obcí firma, která opravu dělá, a se vším nás seznámila,“ řekl starosta Tovéře Vratislav Brodacký.

#nahled|https://g.denik.cz/43/21/2909_mapa_uzavirka_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/21/2909_mapa_uzavirka.jpg|Uzavírka tahu na Šternberk u Dolan#

Obyvatelé obou vesnic se tak musejí smířit se zvýšeným provozem pod okny.

V obou obcích mají u krajnic značky se zákazem zastavení, protože vozidla stojící na trase uzavírky by situaci ještě zkomplikovala. Uzavírka tahu na Šternberk potrvá do 10. října.

„V tuto chvíli pokládáme koberec, který poslouží ke zpevnění krajnic, aby se nezačaly propadat. Potom vše pokryjeme asfaltovým povrchem,“ popsal přímo na stavbě pracovník, který nechtěl uvést jméno, protože není oprávněn mluvit jménem firmy.

Omezení u Olympie skončí za dva týdny

Ani příjezdy od Mohelnice a Přerova nejsou ideální. Pracuje se na dvou kruhových objezdech. V Holici u Olympie a v Neředíně u Globusu.

Rondel v Holici, který přestavuje společnost Kaufland, stále funguje jako klasická křižovatka ve tvaru písmene T. Nyní pouze s tím rozdílem, že je otevřená druhá polovina objezdu. Uzavřený je příjezd z Keplerovy ulice. Řidiči, kteří se odtud přiblíží k rondelu, musejí odbočit po značené objížďce.

V místě křižovatky stále platí, že silnice vedoucí k obchodnímu centru Olympia, je jednosměrná. Při opačné cestě motoristé opět najíždějí na přípojku na Přerov, na jejímž konci se vydávají buď doprava na příjezd k dálnici, nebo doleva na centrum Olomouce. Toto omezení by mělo skončit 11. října.

Rondel u Globusu s keři a květinami

Na kruhovém objezdu u Globusu je pouze částečná uzavírka, takže pro řidiče není průjezdný vnitřní jízdní pruh. Ve středu rondelu se totiž pracuje na zahradní výsadbě.

„Jedná se o akci města, které nás požádalo v rámci projektu Rozkvetlá Olomouc o osazení i tohoto místa. Mimo to jsme už v pátek osadili i menší kruhovou křižovatku u Teska. U Globusu vysazujeme traviny, trvalky a keře. Vše odsouhlasila policie. Stromy zde nebudou, protože by to neodpovídalo bezpečnostním předpisům,“ sdělila vedoucí zahradnického úseku Flory Naďa Krejčí s tím, že porosty potřebují každý rok opečovávat, takže se sem pracovníci Flory budou vracet. Současné omezení potrvá do 9. října.