Olomoucké překladiště za zhruba 26 milionů korun bez DPH roste na kraji města v ulici U Panelárny v areálu technických služeb. Provoz má zahájit v květnu.

„V překladišti se bude směsný komunální odpad dotřiďovat a lisovat, aby ho auta uvezla více. Dnes míří do spalovny SAKO Brno, kde platíme osm set padesát korun za tunu," řekl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Právě částka placená spalovně je jedním z důvodů, proč Olomouc vstupuje do spolku nazvaného Odpady Olomouckého kraje.

„V okamžiku, kdy se takto sdružíme, budeme moci soutěžit lepší ceny na likvidaci směsného komunálního odpadu na jeho energetického využití. Abychom odpad do spalovny dostali co možná nejlevněji, bavíme se o vzniku sedmi překladišť v kraji," dodal náměstek. Úspory ale zatím nikdo nevyčíslil.

Spalovna v kraji? Občané byli proti

Stejně tak není ani přesně určená poloha pro překladové stanice.

„Jejich místa jsou předběžně navržena tak, aby byla minimální dojezdová vzdálenost do každého odpadového centra. Snaha je využít stávajících ploch pro nakládání s odpady nebo brownfieldů," sdělila zástupkyně vedoucího odboru životního prostředí magistrátu Jana Matzenauerová.

Ušetřit by se kromě společného soutěžení služeb mělo i na velkokapacitní přepravě.

„V současné době máme smlouvu se spalovnou v Brně, ale může se stát, že budeme odpad vozit do spalovny kdekoli jinde, v Německu například. Existovala také vize, že by vznikla spalovna v Olomouckém kraji. Řešilo se, že by byla v Přerově nebo v Mohelnici, ale vždy se občané postavili proti," podotkl Aleš Jakubec.

Náklad by se podle něj nejspíše posílal po železnici.

700 milionů na odpady

V zakladatelské smlouvě spolku jsou například Šternberk, Litovel, Přerov, Prostějov nebo Olomoucký kraj.

„Budeme pracovat na rozšíření našich řad, abychom měli co nejvíce kraje pokryto a mohli pracovat na společné strategii nakládání s odpady," řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský (KSČM).

Na nakládání s odpady by členové spolku rádi využili evropských peněz, které se budou rozdělovat do Olomoucké aglomerace.

„Řešíme, z čeho se budou překladiště platit. Na naši olomouckou jsme dostali pětaosmdesát procent dotace. To ostatní nemají. Snažíme se dostat do ITI, tedy Integrovaných teritoriálních investic, kde bychom chtěli zhruba sedm set milionů korun na odpadové hospodářství. Nejsou to jen překladiště, musíme vzniku odpadu také předcházet," uvedl Aleš Jakubec ke zhruba pěti až šesti využitelným miliardám korun.