Přesněji státní pro obytná vozidla s kapacitou až 16 obytných automobilů.

„Majitel stání, který žije nedaleko, místo vybudoval jako nadšenec a aktivní karavanista. Je přesvědčen, že natolik turisticky zajímavá lokalita měla mít s ohledem na dlouhodobě rychle rostoucí počet obytných vozidel podobné místo již dávno,“ sdělil Jan Bordovský z Asociace kempování a karavaningu ČR, jež se na budování tohoto místa podílela formou odborných konzultací.

Lokalita nabídne 16 oddělených stání pro obytné automobily s maximální délkou pobytu 72 hodin.

„Místo je volně dostupné bez předchozí rezervace a jeho využití vyjde formou QR platby na 250 korun nebo 10 eur za 24 hodin,“ přiblížil Bordovský.

Šéf šumperských ochránců přírody Slavomír Bušina vysvětluje, proč podali odvolání proti stavebnímu povolení na dva úseky D35.
Napadení D35 nestáhneme, byli bychom za blbce, říká šéf ochránců Bušina

Bez dalšího servisu

Dokončované stání, jež investor vybudoval za podpory Olomouckého kraje, je bez dalšího servisu pro turisty. V budoucnu zde počítá s instalací elektrické přípojky, pitné vody a výlevky pro odpadní vodu a chemické toalety.

Nová digitální cedule na začátku Svatého Kopečku ve směru od Samotišek, 16. července 2023
Novinky na Kopečku: digitální cedule, závory a placení i u cesty na Radíkov

Vyznavači karavaningu v současnosti mohou v Olomouci využívat služeb a zázemí kempu Krásná Morava.

Stání pro karavany mají podle asociace na rozdíl od klasických kempů nepřetržitou dostupnost bez nutnosti rezervace a slouží jen ke krátkodobému pobytu.

„Budují se obvykle u zajímavých turistických lokalit, poblíž center měst a na tranzitních trasách,“ uvedl Bordovský.