Dvanáctihodinová štafeta na vozíku začíná na Floře už v 10 hodin, a to s mnoha osobnostmi z Olomouckého kraje. Účastníci mohou 250 metrů dlouhou trať využít až do pozdního večera, ve 22 hodin bude štafeta ukončena.

Podstatou akce je dodržet nepřerušený řetězec štafetových jízd, aby se po celou dobu na trati pohyboval alespoň jeden vozík.

„Chceme přiblížit všem zdravým lidem svět osob pohybujících se na mechanickém vozíku, aby se mohli alespoň na chvíli vcítit a pochopit, jak je obtížné jej ukočírovat. Každá nerovnost terénu jde poznat a člověk pak uzná, že to vozíčkáři nemají jednoduché," sdělil mluvčí spolku a koordinátor akce Milan Papežík.

V letošním, jedenáctém ročníku akce je novinkou otočení trati směrem k jezírku a nákupní galerii Šantovka. „Je to proto, aby byl celý areál kompaktnější a program si mohli užít i ti, kteří budou zrovna na trati,“ vysvětlil Milan Papežík.

Každý registrovaný účastník podle něj dostane památeční náramek. Ten bude pomyslnou vstupenkou k využití různých dětských atrakcí v herní zóně. Pořadatelé slibují doposud největší doprovodný program pro rodiny s dětmi, který se v rámci štafety kdy konal. Pro nejmenší bude připravený skákací hrad, malování na obličej, stolní hry nebo plnění různých úkolů.

Chybět nebudou ani koncerty. Lidé se mohou těšit na mladou rockovou kapelu DneskaNe, buskerské duo Kláva, orientální tance v podání skupiny Zalika Team, zpěváka a finalistu SuperStar Martina Šafaříka a zlatým hřebem večera bude vystoupení kapely Legendy se vrací.

Cílem akce je ukázat, jak složitý je každodenní pohyb člověka na vozíku.

„V Olomouci a celkově v Česku se věci mění k lepšímu, stále se však setkáváme ve městech s bariérami. Musíme upozorňovat architekty, projektanty, stavaře a úřady, že jsou některé nové stavby nevhodně realizovány. Překážky, které my ´choďáci´ nevidíme, jsou mnohdy pro lidi s postižením jen velmi složitě překonatelné. Olomoucká štafeta na vozíku má jednoduché sdělení - přijďte, vyzkoušejte si, jaký je pohyb na mechanickém vozíku, a všímejte si svého okolí, zda je podle vás přístupné," uvedl ředitel Spolku Trend vozíčkářů Tomáš Zrnka.