Přes nový e-shop půjdou zakoupit všechny časové jízdenky od sedmidenní výše.

Stačí jméno, příjmení a datum narození, mít v elektronické podobě svou fotografii a také vlastnit bezkontaktní platební kartu.

Výhody? Odpadnou cesty do kamenné prodejny Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) s případnými frontami a také hrozba ztráty legitimace s časovým kuponem.

Nový e-shop na adrese eshop.dpmo.cz je již nyní spuštěný, zatím se v něm lze ale pouze registrovat.

Zájemci zde také naleznou podrobný návod, jak registraci provést a vytvořit tím svůj profil, který pak nahradí papírovou průkazku, a jak nakoupit samotnou jízdenku.

„Stačí zadat jméno, příjmení a datum narození a vložit svou fotografii,“ říká mluvčí DPMO Martina Krčová.

Studenti musí do prodejny každý rok

Od 2. ledna nového roku pak mohou zaregistrovaní zákazníci v elektronickém obchodu kupovat časové jízdenky od sedmi dní výše.

„Ještě předtím ale musí nejprve zajít do naší prodejny v Legionářské ulici nebo na hlavním vlakovém nádraží a svůj profil si nechat ověřit. Pak už mohou nakupovat vždy z pohodlí svého domova,“ vyzdvihuje hlavní výhodu systému Krčová a upozorňuje na jedinou výjimku: „Tou jsou slevy podle našeho tarifu, například pro studenty.

V takovém případě musí ten, kdo slevu uplatňuje, každý rok znovu přijít osobně prokázat, že má na ni nárok,“ dodala mluvčí dopravního podniku.

Další výhodou je podle ní to, že elektronickou jízdenku nelze ztratit.

„Je bezpečně uložena v našem systému. Při případné ztrátě či odcizení platební karty, na kterou je jízdenka navázána, se dá přímo on-line přes e-shop spárovat s novou,“ ujistila Krčová.

Platbu kartami DPMO neplánuje

V rámci Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK) budou cestující od ledna moci nakupovat v příměstských autobusech jízdenky platebními kartami, prostředků MHD v krajském městě se to však netýká.

„Platby bezkontaktními kartami přímo ve vozech zatím neplánujeme, a to kvůli nákladnosti vybavení potřebnými přístroji. Svému účelu budou nadále sloužit osvědčené SMS jízdenky,“ sdělila Martina Krčová a dodala, že do budoucna olomoucký dopravní podnik spíše rozšíří nabídku svého e-shopu o jednorázové jízdenky.

„V hromadné dopravě v Olomouci zatím nezaplatíme jízdenku bezkontaktně , nicméně doklady IDSOK v nich platit budou, a to včetně časových kuponů na bankovních kartách,“ doplnil Richard Janků, marketingový specialista IDSOK.