Na soustředění a závody však děti nejely a klubové soupravy nedostaly. Část rodičů už podala trestní oznámení na policii.

Na redakci Olomouckého deníku se v těchto dnech obrátil jeden z příbuzných malého karatisty. Chlapec do Akademie karate Olomouc nastoupil v únoru 2020, kdy ještě spolek sídlil v historickém domě na Dolním náměstí číslo 56/32.

„Měli tam krásné a prostorné zázemí, zpočátku to fungovalo. Problémy nastaly v roce 2022. Najednou se tréninky rušily, rozpisy se různě měnily a přesouvaly. Na avizované závody do Makedonie děti nakonec neodjely, stejně tak nejely ani na ´náhradní´ závody do Itálie. Pak vedení spolku zrušilo také soustředění a slíbených klubových souprav se malí karatisté bohužel také nedočkali,“ vzpomněl na téměř dva roky staré události příbuzný, který si přál zůstat v anonymitě.

Po těchto zkušenostech se někteří rodiče rozhodli, že členství ve spolku ukončí. Zálohy na zahraniční závody, soustředění i sportovní oblečení však měli zaplacené, a tak požádali vedení spolku o vrácení peněz.

„V našem případě se jednalo o sedm tisíc korun, dodnes nám je ani po mnoha upomínkách nikdo nevrátil. Na peníze čekají také další rodiče, některým spolek dluží deset i patnáct tisíc korun. Podali jsme, stejně jako další poškození, trestní oznámení a čekáme, jak to dopadne,“ popsal Olomoučan.

Na sociálních sítích se k celé záležitosti vyjádřila také další poškozená. „Bohužel, je to tak. Kromě financí byl problém i absolutní nekomunikace. Neustále dokola zklamané děti. Opravdu smutné, ale věřím, že spravedlnost zvítězí,“ napsala na sociálních sítích bývalá členka spolku.

To, že se okolnostmi fungování spolku zabývá policie, potvrdila rovněž policejní mluvčí Ivana Skoupilová. „Od loňského roku prověřujeme jeden z olomouckých spolků. Jelikož se však jedná o přípravné řízení, nebudeme s odkazem na trestní řád sdělovat bližší informace,“ uvedla policejní mluvčí.

Podle bývalého předsedy a současného likvidátora Akademie karate Olomouc Libora Škařupy spolek postupoval podle zákona, vnitřního řádu a směrnic.

„Členové s nimi v přihlášce souhlasili. Pokud je někdo poškozen, může se přihlásit do likvidačního řízení. Účetnictví bude uzavřeno a případní poškození vyrovnáni. Co se týče trestního oznámení, není mi, jako předsedovi, známo, že by probíhalo řízení,“ sdělil Libor Škařupa.

Zároveň uvedl, že klub měl širokou členskou základnu a má za sebou četné sportovní úspěchy.

„Do našeho klubu docházelo přes 600 dětí, vždy se najde někdo nespokojený. Oznámení některých rodičů není založeno na pravdě. Je to spíše pomsta za to, že jsme ukončili činnost, máme však spoustu kladných recenzí a výsledků z mistrovství Evropy i světa,“ dodal závěrem Libor Škařupa.