Jeho dílo Klanění pastýřů je natolik inspirovalo, že se rozhodli vytvořit živý obraz, který bude jeho kopií. Originální snímek vznikl na nádvoří muzea v pondělí večer.

El Greco – Klanění pastýřů (asi 1605–10), zapůjčeno do Olomouce z Metropolitního muzea v New YorkuZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč„Představitelé postav jsou dobrovolníci z řad veřejnosti, největší zájem byl o Pannu Marii, naopak o pastýře byla zpočátku nouze. Nakonec ale bylo zájemců tolik, že nevznikne jen jedna fotografie nýbrž dvě. A teprve veřejnost hlasováním na sociálních sítích rozhodne, který živý obraz vytiskneme ve velikosti originálu a vystavíme," řekl mluvčí Muzea umění Olomouc Petr Bielesz s tím, že přípravy na focení trvaly několik hodin.

Klanění pastýřů, které je nejslavnějším dílem, jenž muzeum aktuálně vystavuje, si lidé mohou prohlédnout už jen do neděle 4. září.

Pak se vrací do Metropolitního muzea v New Yorku a rozměrné plátno nahradí unikátní fotografie.

„Pokud nebude nějaká technická komplikace, která by výměnu zpozdila, tak bychom chtěli, aby živý obraz, nahradil plátno ze dne na den," doplnil autor nápadu a lektor Arcidiecézního muzea Marek Šobáň.

Živý obraz, jako pocta slavnému malíři, bude k vidění ve stálé expozici Arcidiecézního muzea od 6. září.