VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomouc se má o Vánocích přiblížit Vídni

Olomouc – Velká změna – tak se dá popsat nová podoba letošních vánočních trhů, které po sedmi letech v krajském městě povede jiný pořadatel, obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc.

30.7.2010 71
SDÍLEJ:

Olomoucké vánoční trhyFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Adventnímu jarmarku chce vdechnout duchovní rozměr, sníží počet stánků, trhy rozptýlí i na Dolní náměstí. Přednost bude mít lokální gastronomie, chybět nebudou ani tradiční punče.

Zábavu na náměstí zajistí kulturní program, kluziště i dřevěný kolotoč. Město ozdobí nové sváteční osvětlení. Ze čtyř kandidátů nového pořadatele vybrala olomoucká radnice, na starosti bude mít trhy pět let.

Obecně prospěšná společnost Kulturní Olomouc představila podle radních nejlepší návrh nové podoby vánočního jarmarku. Hlavním záměrem a také zadáním radnice bylo, aby se adventní trhy vrátily zpět k vánočním tradicím.

„Akci navštěvuje tisíce Olomoučanů, lidé z širokého okolí i návštěvníci z celého světa. Proto by trhy měly více prezentovat město jako kolébku starých křesťanských tradic, kdy byla Olomouc přirozeným duchovním a kulturním centrem celého moravského regionu. Vánoce v Olomouci se budeme snažit sblížit s duchovnem,“ popsal za nové pořadatele Pavel Spálený, který je i hlavním organizátorem olomouckého Beerfestu.

A co je cílem společnosti? „Chceme, aby se Vánoce v Olomouci staly druhou Vídní a aby obyvatelé města nemuseli jezdit za pravou sváteční atmosférou do zahraničí,“ vysvětlil Spálený.

Dlouhá léta se lidé museli tlačit pouze na přeplněném Horním náměstí. Pořadatel snížil počet stánků na osmdesát z původních sto třiceti. Lidé si navíc budou moci užít vánoční atmosféru i na Dolním náměstí.

Pobyt návštěvníků v centru města obohatí kulturní program, zájemci si ale i zasportují na mobilním kluzišti, které vyroste právě na Dolním náměstí. Lidé jej budou moci využívat od začátku listopadu do konce prosince.

Děti si zde také prohlédnou Vánoční zoo, vyřádit se mohou na dřevěném kolotoči, bude pro ně připravena Ježíškova dílna i pošta. Horní náměstí ozdobí také Betlém Jiřího Halouzky.

#nahled|https://g.denik.cz/43/37/3381964_olomouc_mapa_v_no_n__trhy_n_m_st__denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/37/3381964_olomouc_mapa_v_no_n__trhy_n_m_st_.jpg|Mapa stánků pro Vánoční trhy#

Dolní náměstí tak poprvé v adventu ožije. Co na rozšíření jarmarku do jinak klidné zóny říkají její obyvatelé?

„Mně osobně je to jedno, ale jsem přesvědčený, že velká část především starších obyvatel z toho nadšená nebude. Dolní náměstí je v podstatě klidné místo a tím, že se sem přesunou trhy, už tomu tak nebude a určitě to ovlivní život v jeho okolí,“ řekl Petr Müller, který bydlí na rohu Dolního náměstí.

Inspiraci pro nový vzhled trhů hledali organizátoři v západních městech, například ve Vídni a v Norimberku. Díky tomu tak Olomouc získá zajímavou vánoční výzdobu a lákadlem pro návštěvníky trhů budou také lokální speciality.

Lidé budou na stáncích marně hledat nekvalitní oblečení či ponožky. Změnit by se totiž měl i nabízený sortiment, přednost dostanou řemeslné výrobky a tradiční vánoční zboží. Stejně tak se zlepší hygienické zázemí.

„Do osvětlení a výzdoby obou náměstí chceme investovat v prvním roce přes jeden a půl milionu korun a i v dalších letech to bude naší prioritou. Olomoucký jarmark se bude odlišovat od jiných v České republice tím, že se budeme věnovat prezentaci a prodeji regionálních potravinářských výrobků. Chybět nebude ani tradiční punč. Chceme ale jeho popíjení zkulturnit, proto jej budeme nabízet v hrnečcích,“ uvedl Spálený.

Radnice využila příležitosti a po skončení sedmileté smlouvy s bývalým pořadatelem se pustila do hledání nového organizátora trhů. Kritika dosavadní podoby jarmarku a snaha jejich charakter zlepšit se po celá léta míjela účinkem. Uzavřená smlouva byla totiž pro město nevýhodná.

„Při vypsání soutěže jsme se shodli, že trhy zachováme, ale zároveň chceme jejich změnu. Zatím ještě nemáme podepsanou novou smlouvu, ale nastavíme ji tak, aby byla pro město co nejvýhodnější a také zárukou, že k té zásadní změně dojde. Proto také vítěz výběrového řízení musel složit třistatisícovou kauci, kterou mu vrátíme až po prvním ročníku trhů, aby plány nezůstaly jen na papíře,“ objasnil náměstek primátora Jan Holpuch.

Změna se dotkne také oslav posledního dne v roce. Oproti předchozím letům nebude Silvestr na náměstí organizovat radnice, ale také Kulturní Olomouc.

Autor: Lucie Bukvová

30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 71
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Robotický systém Da Vinci při operaci v olomoucké fakultní nemocnici
2

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Olomoucko převálcovalo hnutí ANO a výrazný úspěch slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Překvapením je bronzová příčka ODS a těžký propad tradičních levicových stran.

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení