Pokud návrh radních schválí i olomoučtí zastupitelé, začnou vyšší sazby platit od 1. ledna 2016.

K úpravě výběrů daní z nemovitostí vedou město nízké příjmy do místního rozpočtu. Ty podle náměstka primátora Martina Majora (ODS) klesly o 50 milionů korun, kvůli nižšímu výběru daní ze strany státu.

Z důvodu zákona o rozpočtovém určení daní, který od roku 2009 stanovuje, do jakého rozpočtu plynou jaké částky, tak Olomouci zřejmě budou chybět peníze na plánované investice.

Nedostatek v rozpočtu se radnice rozhodla naplnit penězi vlastníků nemovistostí na území města, příští rok by díky tomu do kasy mělo přibýt skoro 80 milionů navíc.

Částky, o které se výběry daní zvednou, nejsou markantní, dotknou se ale prakticky všech obyvatel.

Běžná rodina, žijící ve vlastním bytě o rozloze 75 metrů čtverečních, platila za daň z nemovitosti ještě letos necelých 650 korun. Od příštího roku by se částka měla zvednout na bezmála 1300.

Místní koeficientOlomouc daň z bytů, domů a podnikatelských prostor na svém území může upravit mimo jiné tzv. místním koeficientem. Ten dokáže zvýšit základní daň z nemovitostí stanovenou zákonem (určuje se podle velikosti daného města či vesnice - ve větších obcích se obecně platí více než v menších). 
Tuto "základní daň" si pak radnice může vynásobit oním místním koeficientem v rozsahu 2 až 5. Dosud tak radní v Olomouci nečinili, nyní se jej chystají použít ve výši 2.

Daň z nemovitosti v OlomouciByt 75m2 / nyní 641 Kč / návrh s místním koeficientem 2  - 1281 Kč
Dům jednopodlažní 120m2 / nyní 840 Kč / návrh s míst. koef. 2 - 1680 Kč

Více k výpočtu daně v Olomouci zde 

Opozice: Nedělají vše, aby ušetřili

Podle náměstka Majora se město snaží šetřit i na chodu magistrátu.

„Náklady na provoz odborů klesají každoročně. Oproti loňskému roku se letos snížily minimálně o pět procent. Chystáme i další personální opatření, to ale rozpočtu nestačí," uvedl.

Proti návrhu ostře vystoupil zastupitel opozičního hnutí ANO Milan Feranec. Podle něj jsou argumenty pro zvyšování daní liché.

„Výběr daní podléhá sezonním vlivům a do konce roku bude patrně vyšší, než předpokládá rozpočet," uvedl.

Podotkl také, že město sice změnou zákona o rozpočtovém určení daní přišlo o část financí, příjmy města jsou však letos zatím vyšší než před jeho změnou v roce 2008.

„Ztrátu Olomouc už dohnala. Koalice nás nepřesvědčuje, že dělá vše, aby ušetřila na provozních výdajích města a jeho organizací," shrnul.

Budou vybrané peníze vidět?

Lidé se navíc obávají toho, že navýšení daní se nakonec nikde neprojeví.

„Pokud by opravdu investovali do infrastruktury nebo oprav, bylo by to asi dobré. Nemyslím si ale, že navíc vybrané peníze budou ve městě příliš vidět," komentoval situaci Petr M z Týnečka.

Ten by měl od příštího roku za svůj dům na okraji Olomouce zaplatit radnici na dani 3400 korun místo dosavadních 1700 Kč.

Nové daně jeho rodině velké nepříjemnosti nezpůsobí, vadí mu ale princip.

„Myslím, že radní by se mohli pokusit získat peníze jinou cestou," přemýšlel.

To však podle města nejde.

„Další možnosti výběru peněz příliš nefungují. Město může kromě daní vydělat ještě prodejem zbytného majetku, čemuž ale doba příliš nepřeje," podotkl radní Martin Major.

Veronika Vimmerová