Na podrobnosti se Deník zeptal scénáristy Petra Jarchovského, který se v hanácké metropoli podílel i na natáčení divácky oblíbené série o komisařce Výrové z Detektivů od Nejsvětější Trojice.

S Janem Hřebejkem spolupracujete opakovaně. Proč?
S Honzou mě spojuje dlouholeté přátelství a také podobný pohled na svět, film, literaturu a muziku. Studovali jsme společně gymnázium a na FAMU, vytvořili jsme množství úspěšných filmů a jsme rádi, že se stále dokážeme inspirovat. Naše umělecké i lidské partnerství pokládám za výjimečné a vážím si ho.

O čem bude filmová série Pozadí událostí?
Věříme, že to bude chytrá zábava, osobní výpověď i aktuální obraz moderní městské společnosti. Pozadí událostí je vyprávěno v ironickém duchu. Je inspirované britskou detektivní školou (Vraždy v Oxfordu, Endeavour) a žánrem univerzitního románu (Kingsley Amis, David Lodge). Důležité jsou pro nás různé podoby partnerských vztahů v druhém desetiletí 21. století. Autory s režisérem spojuje společná láska k tvorbě Woodyho Allena (Zločiny a poklesky, Tajemná vražda na Manhattanu, Match Point).

Jak se to projeví u nového seriálu?
Významnou roli hraje znalost univerzitního prostředí, fungující detektivní zápletka a potřeba výpovědi o konfliktech vyplývajících z konfliktu zájmů, střetu citů s ambicemi, progresivními a konzervativními společenskými trendy. To nás přivedlo na myšlenku vytvořit seriál jako vtipnou a napínavou komedii vztahů postavenou na nosné detektivní zápletce.

Prozraďte něco víc o zápletce.
Generační, milostné i pracovní vztahy, střety ambicí, konflikty a narušené stereotypy v ovzduší univerzitního města eskalují poté, co zde dojde k bizardní vraždě na jedné fakultě. Principem vyprávění je rozplétání vztahového přediva mezi studenty a pedagogy, které nás dovede k pachateli a jeho motivům. Pátrání nám poskytuje možnost rozehrát a ukázat mnoho podob lásky, ambicí i patologii lidských postojů a vztahů. Věříme, že jsme vytvořili živoucí a vícerozměrnou galerii postav, které reprezentují jak dnešní dvacetileté, tak postavy o jednu či dvě generace starší.

Děj se točí okolo Univerzity Palackého v Olomouci. Je vám toto prostředí blízké?
Ano, toto prostředí nám je blízké, jelikož píšeme o prostředí, které známe, na kterém působíme. Michal Sýkora učí literaturu na Univerzitě Palackého a já scenáristiku na pražské FAMU. Příběh seriálu je samozřejmě filmovou fikcí. Ostatně není to naše první zkušenost s natáčením v Olomouci. Právě díky mé spolupráci s Michalem Sýkorou, velkým olomouckým patriotem, jsem do Olomouce situoval celkem pět sérií Detektivů od Nejsvětější Trojice v režii Honzy Hřebejka a Viktora Tauše s Klárou Melíškovou v roli komisařky Výrové.

Takže se na Hanou rád vracíte?
Mimo to, že je Olomouc velice inspirativní a fotogenické místo pro natáčení, máme také výbornou zkušenost se vstřícným přístupem univerzity k filmařské invazi, kterou natáčení v jedinečných a autentických prostorách jezuitského konviktu představuje.

Jaká další místa Olomouce v seriálu uvidíme?
Určitě se budeme pohybovat v okolí univerzity a v historickém centru města, využijeme některé kavárny a pokud vím, tak knihkupectví… Jako scénárista, pokud to není vysloveně nutné, konkrétní místa příliš nepředepisuji, jen je navrhnu, aby mohl režisér s architektem vybrat pro natáčení nejvhodnější lokace. Film je jedna velká iluze a umožňuje nejrůznější čáry: Postava jde po ulici v Olomouci, zajde do budovy, ale chodba, po které pokračuje, může být třeba v Praze. Už jenom proto, že natáčení se podřizuje mnoha okolnostem, jako je třeba čas herců či dostupnost techniky.

Kde jste čerpal inspiraci pro tvorbu scénáře?
Inspirací a prvním popudem mi byla výše zmíněná několikaletá plodná spolupráce s Michalem Sýkorou. Tentokrát nebyla východiskem jeho kniha, nýbrž koncept formou rozepsané synopse, kterou jsem měl možnost významným způsobem dotvořit a postavit doufejme nosné scénáře čtyř seriálových epizod.

Jak vůbec začala vaše spolupráce s Michalem Sýkorou?
Někdy v roce 2012 mě na jeho debutový detektivní román upozornil můj kamarád Láďa Horáček, majitel a zakladatel nakladatelství Paseka. Když jsem si jeho knížku přečetl, hned mi bylo jasné, že jde o skvělého autora, který vychází z prostředí a povah lidí, které zná. Vedle schopnosti vytvářet vynalézavé detektivní zápletky, promítá se do jeho psaní i hluboká znalost žánru detektivek anglické detektivní školy. Michalovi jsem tehdy zavolal, nabídl mu spolupráci a on ji s potěšením přijal.

A osvědčila se.
Naše spolupráce Michala inspirovala k dalším autorským výkonům. Jsem rád, že pokračuje právě Pozadím událostí, které je přeci jen trochu jiné, než naše práce předcházející. Těžiště neleží tolik na kriminální zápletce, jakkoli tvoří páteř příběhu, ale v mezilidských a profesionálních vztazích mezi postavami.

Natáčení začne v březnu. Ovlivní ho protiepidemická opatření?
Zcela jistě ovlivní. Produkce se bude muset podřídit mnoha filmařskou práci komplikujícím opatřením. Zároveň se všichni modlíme, aby vše proběhlo v rámci možností hladce; vždyť natáčení seriálu bylo již jednou celé odloženo, což je pro tak komplikovaný projekt opravdu svízelná situace. Věříme, že „druhé podání“ bude tedy zdárně proměněno! 

Producent filmu Matěj Chlupáček o spolupráci se statutárním městem Olomouc a Olomouckým krajem.

Město Olomouc a Olomoucký kraj projekt Pozadí událostí podpořily v návaznosti na úspěšné série, které zde již Jan Hřebejk, Petr Jarchovský a olomoucký rodák Michal Sýkora vytvořili pro Českou televizi v minulých letech.

Nejenže se jednalo o úspěšné a divácky velmi oblíbené projekty, ale prohloubili i zájem ostatních filmařů o toto město a region.

Jak kraj, tak město podpořily naši sérii nejen velmi vstřícným přístupem a pomocí při zařizování natáčení, ale i finanční dotací, která tak pomohla tvůrcům v dofinancování projektu a tím i v naplnění jejich umělecké vize.